Turkménsko buduje nový kaspický prístav

Turkménsky prezident Gurbanguly Berdymuchamedov a turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan vo štvrtok (15.8.) slávnostne otvorili výstavbu projektu nového prístavu v meste Turkmenbashi na západe krajiny. Za 2 miliardy dolárov (€1,5 mld.) ho postaví turecká firma Gap İnşaat.

V súčasnosti sa už do Turkmenbashi stavia 800-kilometrové potrubie z náleziska zemného plynu Galkynysh, ktoré je druhým najväčším na svete.

Turkménsko, susediace s Iránom a Afganistanom, má 4. najväčšie zásoby zemného plynu na svete a tiež obrovské zásoby ropy.

Koncom mája sa prezidenti Turkménska a Turecka dohodli na posilnení spolupráce na tranzite plynu až do EÚ, ktorá usiluje o diverzifikáciu energetických zdrojov a prepravných trás. Mohlo by sa to stať napojením na projekt TANAP, ktorý cez Turecko bude dodávať plyn z Azerbajdžanu až ku hraniciam s Gréckom.

Počas 20 rokov nezávislosti sa v stredoázijskej republike s 5,5 miliónmi obyvateľov vo veľkom investovalo do priemyselnej infraštruktúry na spracovávanie uhľovodíkov a bavlny.

Nový prístav v Turkmenbashi bude slúžiť na vývoz ropných produktov, skvapalneného plynu a textilu. Podľa predstaviteľa turkménskej vlády má mať 4 terminály a lodenicu, pričom výstavba má trvať 4 roky. Do roku 2020 sa očakáva nárast obratu nákladnej dopravy v prístave na 25 miliónov ton v porovnaní s terajšími 10 miliónmi ton.

V meste sa nachádza tiež najväčšia ropná rafinéria v krajine.

(EurActiv/Reuters)