Tymošenková sa obhajuje pred súdom

Tymošenková obvinila sudcu, že ho má v hrsti prezident Viktor Janukovyč a súdne konanie je jeho vendetou. „Všetko, čo sa dnes deje je politickou odplatou,“ uviedla a súd označila za „oddelenie prezidentovej administratívy“. Ich cieľ je izolovať ma, aby som nemohla zjednotiť ukrajinský ľud.“

Odmietla spolupracovať aj pri formálnych záležitostiach. V celonárodne vysielanom súdnom procese Tymošenková odmietla povstať pri vstupe sudcu do miestnosti. „Vstáva sa pred súdom. Vy nie ste súd. Ste len fraškou,“ povedala.

Na výzvu aby sa identifikovala pred kyjevským súdom reagovala: „Dala som vám svoj pas. Prečítajte si ho.“

Po necelej hodine sudca konanie na žiadosť obhajoby odročil na pondelok 4. júla. Bývalá premiérka však uviedla, že na preštudovanie obvinení potrebuje asi tri týždne.

Politický proces?

Podľa obžaloby zneužila svoje právomoci pri podpise zmluvy o dovoze plynu z Ruska. V roku 2009 mala bez konzultácie s parlamentom a bez súhlasu kabinetu prinútiť vtedajšieho šéfa štátnej spoločnosti Naftogaz k podpisu dohody s Gazpromom. Tymošenková to odmieta.

Podľa obžaloby prišiel Kyjev o viac ako 1,5 miliardy ukrajinských hryvien (takmer 130 miliónov eur). Tymošenková však argumentuje, že povolenie pre podpis takejto zmluvy nepotrebovala a vyjednaná cena plynu patrila k najnižším v Európe.

Dohoda ukončila cenový spor s Moskvou, ktorý vyústil k prerušeniu dodávok plynu do Európy. Podľa súčasnej vlády bola táto dohoda v rozpore s národnými záujmami, avšak je stále platná.

Prvý zástupca ukrajinského generálneho prokurátora Renat Kuzmin však pre televíziu Inter uviedol: „Všetky činy na ukrajinskej strane boli nelegálne. Znamená to, že kontrakt a všetky opatrenia pre jej implementáciu by sa mohli súdnym procesom spochybniť a zrušiť.“

V interview 28. júna prezident Janukovyč uviedol, že si želá „transparentný a otvorený“ proces a jeho dlhodobá rivalka používa „čisto politickú formu obrany“.

Tymošenkovej podľa jej vlastných slov hrozí 7 až 10 rokov väzenia. Podľa niektorých názorov by mohla dostať len podmienku, čo by však stále obmedzilo jej schopnosť byť politicky aktívna. Budúci rok sa konajú na Ukrajine parlamentné voľby a v roku 2015 prezidentské.

Ďalšie žaloby

Ukrajinská ex-premiérka čelí aj ďalšej žalobe – podľa obvinení mala finančné prostriedky z predaja emisií Japonsku použiť na vyplácanie penzií v krajine v čase, kedy Ukrajina čelila vážnym následkom hospodárskej krízy. Podľa zákona je však možné tieto zdroje vyčleniť len na modernizáciu súvisiacu so zlepšovaním situácie ohľadne životného prostredia.

Od prebratia moci prezidentom Janukovyčom čelia obvineniam zo zneužitia svojho postavenia aj ďalší bývalí spolupracovníci Tymošenkovej a minimálne jeden utiekol z krajiny. Bývalý šéf Naftogazu Oleh Dubyna bol takisto obvinený zo zneužitia svojho postavenia.

Západní predstavitelia jej zatiaľ oficiálne nevyjadrili podporu. Avšak niektorí politici EÚ, počas svojich návštev na Ukrajine vyjadrili obavy z možnej „selektívnej spravodlivosti“ v krajine.

Dvojnásobná premiérka sa na medzinárodnej scéne preslávila ako spolulíderka Oranžovej revolúcie v roku 2004, kedy stála po boku ex-prezidenta Viktora Juščenka. Nenaplnené ambície revolúcie a vzájomné spory medzi bývalými spojencami viedli v prezidentských voľbách vo februári 2010, kedy kandidovala na najvyšší post v krajine, k jej trpkej porážke.

Hoci je v mnohých častiach krajiny stále populárna, nepodarilo sa jej zjednotiť opozičných politikov. Pred budovou súdu sa v stredu zhromaždilo asi 200 protestujúcich s vlajkami a transparentmi vyjadrujúcimi podporu Tymošenkovej.