Tymošenková v Kremli na koberci?

Ukrajinská premiérka, Júlia Tymošenková, navštívila včera (2.10.) svojho ruského kolegu, Vladimíra Putina, v Moskve. Hoci pôvodným zámerom pracovného stretnutia boli rozhovory o cenách za dodávky zemného plynu, Putin si neodpustil ostrú kritiku na nedávne udalosti, späté s Ukrajinou, informuje Financial Times. „Žiaľ, skôr ako na pozadí zlepšujúcich sa vzťahov, naše stretnutie obklopujú ťažké podmienky,“ povedal šéf ruskej vlády. Dodal, že mu prekážajú tri skutočnosti:

  • podpora Kyjeva pre Tbilisi počas konfliktu medzi Ruskom a Gruzínskom,
  • prozápadne orientovaná zahraničná politika Ukrajiny,
  • vnútropolitická kríza, ktorá spôsobuje „kolísavosť rozhodovacích procesov.“

Aj napriek rezervovanému postoju Ruska sa obe strany dohodli na vytvorení trojročného prechodného obdobia, počas ktorého sa bude postupne prechádzať na dodávky zemného plynu na trhové ceny. Ruský monopol Gazprom na začiatku roka navrhoval, aby sa energetická surovina na Ukrajinu vyvážala s okamžitou platnosťou za trhovú cenu 500 dolárov za tisíc kubických metrov. Tymošenková vyjednala v prvom roku prechodného obdobia cenu v intervale 250-300 dolárov. Putin tiež súhlasil, aby sa transakcie uskutočňovali priamo, bez zapojenia dcérskych a sprostredkovateľských spoločností energetických firiem.

Pracovná cesta do Moskvy sa uskutočnila v čase, kedy Tymošenková čelí hrozbe zániku svojej koalície. Dodnes musí prezidentovi Viktorovi Juščenkovi predstaviť novú koaličnú dohodu, inak kríza pravdepodobne vyvrcholí predčasnými voľbami. V snahe zachovať vládu, jej strana včera podporila stiahnutie návrhu zákona, ktorý by obmedzil právomoci prezidenta. Akokoľvek, politické spory sa postupne prenášajú aj do osobnej roviny. FT prináša informáciu, že prezident nepovolil dopraviť premiérku do Moskvy vo svojom lietadle.

Vnútropolitická kríza na Ukrajina vznikla po tom, čo Juščenko obvinil Tymošenkovú, že svojim mlčaním počas rusko-gruzínskeho konfliktu nadržiava Moskve a tandemu Medvedev – Putin (EurActiv 18/09/08).