Ukrajina avizuje nové plynovodné prepojenie s Poľskom

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz a poľský sieťový operátor Gaz-System podpísali deklaráciu o výstavbe nového plynovodu na hranici medzi oboma krajinami. Informoval o tom ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk na tlačovej konferencii po stretnutí s poľskou premiérkou Ewou Kopacz v Kyjeve.

Nový 110 kilometrový plynovod s kapacitou 10 miliárd kubických metrov plynu ročne, by mal podľa agentúry itar-TASS spojiť ukrajinské podzemné zásobníky zemného plynu Bilshe-Volitsa pri Ľvove s meracou stanicou Drozdovichi na poľsko-ukrajinskej hranici.

„Plynovod nám umožní prístup k už vybudovaným terminálom na skvapalnený plyn (LNG) v Klaipeda v Litve, ale aj k nemeckému trhu so zemných plynom, ktorý je najefektívnejším trhom v EÚ,“ poznamenal ukrajinský premiér Jaceňuk.  

Nové prepojenie navyše otvára cestu k LNG terminálu v poľskom meste Swinoujscie, ktorý má byť súčasťou pripravovaného Severojužného plynárenského koridoru, na ktorom participuje aj Slovensko, Maďarsko a Chorvátsko. Baltský terminál by mal byť spustený do prevádzky  už v tomto roku.

„Verím, že vybudovanie nového prepojenia je veľmi reálne, pretože Poľsko chce mať prístup, okrem iného, k ukrajinským podzemným zásobníkom. Plynovod bude operovať obojstranne a to najmä v čase vrcholiacej spotreby,“ poznamenal pre ukrajinskú agentúru UNIAN zástupca generálneho riaditeľa Naftogazu  Oleksandr Todyichuk.

Poľsko-ukrajinské prepojenie by podľa odhadov podpredsedu predstavenstva poľského Polenergia Radoslawa Dudźinska mohlo stáť približne 245 miliónov dolárov pričom plne funkčný by mohol byť už v roku 2019-2020.  

Jaceňuk verí, že nový plynovod bude do prevádzky spustený skôr. Analýza uskutočniteľnosti by mala byť hotová do konca roka 2015.

Ukrajina energeticky nezávislou od Ruska?

Ukrajinský premiér Jaceňuk zdôraznil, že v prípade nového plynovodu nejde o reverzný tok ruského plynu, ktorý podlieha mnohým obmedzeniam z technického ale aj právneho hľadiska.

Poľsko bolo prvou krajinou ktorá Ukrajine umožnila dovážať plyn prostredníctvom reverzného toku  v celkovom objeme 1,5 miliardy kubických metrov (bcm) plynu ročne. Až 6 bcm ročne môže Ukrajina čerpať z Maďarska. Slovensko môže v súčasnosti  cez prepojenie vo Vojanoch dodať 11,5 bcm ročne.

Ukrajina ročne spotrebuje približne 45 miliárd kubických metrov plynu, pričom viac ako polovicu dovážala práve z Ruska.

Prezident Petro Porošenko včera počas príhovoru na Univerzite v Zürichu vyhlásil, že Ukrajina nebude potrebovať žiaden ruský plyn už do dvoch rokov.

„Pred šiestimi rokmi sme dovážali 70 bcm plynu ročne. Dnes je to len 40 bcm. Tento pokrok nastal len tento rok, ale je dôležitý na zvýšenie energetickej nezávislosti Ukrajiny,“  naznačil Porošenko, hoci nešpecifikoval, ako chce Ukrajina energetickú nezávislosť dosiahnuť.

Podľa informácií Naftogazu  klesla spotreba zemného plynu v roku 2014 až o 16%. Dôvodom je najmä zlá ekonomická situácia a ozbrojený konflikt na východe krajiny.