Ukrajina chce európske miliardy na plyn

Ukrajinské zásobníky sú nevyhnutné pre zásobovanie EÚ plynom v zimných mesiacoch, keď je vysoká spotreba. Gazprom ju kvôli kapacite prepravného systému nemôže pokryť z dennej produkcie, preto musí byť plyn čerpaný zo zásobníkov.

Zásobníky sa dopĺňajú počas leta, keď je spotreba nízka. Gazprom však tvrdí, že ho tam nemôže len tak uskladniť, pretože sa obáva, že Ukrajina plyn vezme. Posledných niekoľko rokov preto Ukrajina plyn do zásobníkov nakupovala a v zime ho predávala späť ruskej firme, ktorá ho exportovala ďalej na európsky trh.

Pokiaľ cena plynu rástla, bolo to pre Ukrajinu výhodné. Tento rok by to však prinieslo ukrajinskému Naftogazu výrazné straty. Minulý mesiac Rusko zamietlo ukrajinskú žiadosť na odloženie splátky 5 miliárd eur za zásobníkový plyn. V ten istý deň ruský prezident D. Medvedev na summite EÚ-Rusko vyzval európskych lídrov, aby pomohli Ukrajine splniť finančné záväzky a odvrátili tak plynovú krízu.

Rusko 3. júna varovalo, že ak Kyjev nezaplatí za plyn do zásobníkov, môže zastaviť dodávky.

Štyri miliardy

Ukrajinská premiérka Júlia Timošenková žiada pôžičku od európskych bánk. „Hovoríme o štyroch miliardách dolárov“, povedala na tlačovej konferencii po stretnutí s predstaviteľmi EÚ v Luxemburgu.

„Dnes pracujeme na myšlienke požičania si týchto úverových zdrojov v európskych bankách, uprednostňuje to aj európska strana, aj ruská strana.“ Premiérka verí, že Naftogaz „bude schopný získať kreditné zdroje potrebné na to, aby mohol vykonať túto operáciu“.

Politický konflikt

Financovanie štátnej plynárenskej spoločnosti Naftogaz vyvoláva politický konflikt medzi premiérkou, a prezidentom Viktorom Juščenkom. Prezident obviňuje Timošenkovej vládu, že jej politika získavania pôžičiek na nákup plynu privedie Naftogaz ku krachu. Dlhy spoločnosti sa údajne zvýšili z 56 miliárd hrivien na začiatku roku na 74 miliárd hrivien (9,6 miliárd dolárov).

Timošenková tvrdí, že sa zo všetkých síl snaží urobiť z Naftogazu životaschopnú spoločnosť. Sľúbila rýchle zaplatenie dodávok, ktoré zabráni opakovaniu januárovej krízy. Novinárom povedala, že pokračovanie dodávok plynu je dôležité pre všetky strany – Rusko, Ukrajinu i EÚ. Predsedu Komisie Barrosa údajne informovala, že jej krajina začala ukladať plyn do zásobníkov už v apríli.

„Vždy sme platili za plyn, ktorý sme dostávali, a sme partnermi, na ktorých sa možno spoľahnúť… Chcem povedať, žer všetko prebehne veľmi úspešným spôsobom a nie je dôvod očakávať akékoľvek ťažkosti v tranzite plynu do krajín EÚ, pokiaľ ide o zemný plyn z Ruska.“

(Podľa agentúry Reuters)