Ukrajina dostane len predplatené dodávky plynu

Víkendové rokovania v Kyjeve dohodu nepriniesli. Ukrajina tak čelí hrozbe úplného zastavenia dodávok plynu z Moskvy. Termín vypršal dnes ráno o 10:00 (moskovského času). Ukrajina mala do dnešného rána zaplatiť sumu vo výške 1.95 mld. dolárov.

„Nedospeli sme k žiadnej dohode. Šance na to, že sa ešte raz stretneme, sú veľmi malé," vyhlásil hovorca Gazpromu Sergej Kuprianov.

Keďže Kyjev do dnes rána nezaplatil sumu, dostane iba toľko plynu, koľko si predplatí, uviedol Gazprom.

Toto rozhodnutie bolo schválené z dôvodu chronického neplatenia Ukrajiny za dodávky plynu z Ruska, informoval ďalej prostredníctvom tlačovej správy Gazprom.

Dlh ukrajinskej spoločnosti Naftogaz predstavuje podľa Gazpromu k dnešnému dňu vyše 4 mld. dolárov (mesiace november-december 2013) a vyše 3 mld. dolárov za apríl a máj tohto roku. Gazprom neobdržal ani platbu za jún.

Dnes večer by sa mali spoločne stretnúť šéf Gazpromu Alexej Miller, ruský minister pre energetiku Alexander Novak a ruský prezident Vladimír Putin, aby prijali oficiálne rozhodnutie v tejto otázke.

Je pravdepodobné, že krach v rokovaniach ešte zvýši politické napätie, ktoré panuje medzi Kyjevom a Moskvou. To vyostrujú ozbrojené strety medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami na východne Ukrajiny.

Moskva kompromis odmietla

Európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger novinárom v Kyjeve povedal, že stranám ponúkol kompromisný návrh, ale Moskva jeho návrh odmietla.

V súlade s jeho plánom mala Ukrajina k 16. júnu zaplatiť 1 mld. dolárov, a následne do konca roka v šiestich splátkach vyrovnať ďalšie čiastky dlhu. Poplatky za budúce dodávky plynu by boli zaplatené včas a v súlade so zmluvou.

Kyjev by zároveň za 1000 kubických metrov v zime platil 385 dolárov a v lete 300 dolárov.

Jeho plán nepodporili ruskí partneri, ktorí trvali na okamžitom vyplatení dlhu vo výške 1,9 mld. dolárov a cene 385 dolárov za 1000 metrov kubických plynu na celý rok.

Ukrajinská strana bola podľa Komisie pripravená návrh prijať.

Na obmedzenie dodávok sme pripravený

Podľa ukrajinského ministra energetiky Jurija Prodana je Ukrajina pripravená na obmedzenie dodávok plynu. "V zásobníkoch máme 13,5 miliardy metrov kubických plynu a urobili sme serióznu prácu v súvislosti s reverznými dodávkami plynu z Európy," povedal.

O tom, že Ukrajina má pripravený záložný plán, pre prípad, že sa nedohodne s Moskvou, informoval aj šéf Naftogazu Andrej Kobolev. Bližšie ho však nepredstavil. Naftogaz by mal v priebehu dneška vydať oficiálne stanovisko k rozhodnutiu Gazpromu.

Prerušenie dodávok zemného plynu v letnom období nebude mať na Európu až taký výrazný negatívny dopad. Navyše tak Ukrajina, ako aj EÚ majú v zásobníkoch uskladnené dostatočné objemy komodity. Na mieste sú však obavy, že situácia sa nevyrieši do zimy, kedy by nedostatok plynu mal pre Európu ďalekosiahlejšie negatívne dôsledky.

EurActiv/Reuters