Ukrajina: MMF vyzýva zvýšiť ceny plynu, Gazprom žiada vyrovnať nedoplatky

Po skončení 10-dňovej hodnotiacej misie na Ukrajine vydal Medzinárodný menový fond (MMF) odporúčania vláde v Kyjeve. Medzi nimi figuruje zavedenie flexibilného výmenného kurzu, posilnenie bankového systému, fiškálna konsolidácia, výrazné zlepšenie podnikateľského prostredia i reforma sektora energetiky. Myslí tým predovšetkým zvýšenie cien zemného plynu pre domácnosti a najväčšie priemyselné podniky. Tieto skupiny odberateľov totiž nekupujú plyn za bežné regulované ceny, ako ostatné kategórie odberateľov, ale dohodnuté nižšie ceny.

Začiatkom roka 2011 MMF zmrazil dohodu o poskytnutí 15 miliardového programu po tom, čo Kyjev odmietol ukončiť dotácie z čias sovietskej éry a zvýšiť domácnostiam ceny plynu a tepla. V čase pred prezidentskými voľbami, ktoré sa budú konať v roku 2015, by to pre súčasnú vládu znamenalo veľmi nepopulárne opatrenie. Zdalo by sa, že problém dotovaných cien plynu zostane naďalej prekážkou poskytnutia akejkoľvek novej pôžičky zo strany MMF.

Ukrajina dúfa, že koncom tohto mesiaca na summite Východného partnerstva vo Vilniuse podpíše s Európskou úniou Asociačnú dohodu a  dohodu o voľnom obchode. Potrebuje však nové úvery, aby zvýšila rezervy zahraničných mien a dokázala budúci rok splatiť veľký zahraničný dlh, vrátane toho, ktorý má voči MMF.

Flexibilný výmenný kurz je tiež dlhodobá požiadavka MMF voči Kyjevu, keďže by mohol zmenšiť obchodnú medzeru medzi dovozom a vývozom. Centrálna banka však z politických dôvodov prostredníctvom regulačným intervencií uprednostňuje udržanie hrivny v pomere 1 USD : 8 UAH, čo prezentuje ako symbol stability.

Nedoplatky za plyn

Minulý týždeň sa do centra pozornosti opäť dostali meškajúce platby ukrajinskej štátnej spoločnosti Naftogaz za plyn od ruského Gazpromu.

Gazprom uviedol, že do 1. októbra mal Kyjev zaplatiť sumu vo výške približne 882 miliónov USD, a to aj po tom, čo ruská spoločnosť odložila splatnosť platieb.

„Je to katastrofálny stav, keďže podľa zmluvy bude mať porušenie zmluvných podmienok týkajúcich sa platby za následok zavedenie schémy zálohových platieb za dodávky plynu,“ uviedol predseda správnej rady Gazpromu Alexej Miller a vyzval na okamžité riešenie problému.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev uviedol, že kvôli nedoplatkom Ukrajiny nehrozí prerušenie dodávok plynu do Európy. Zároveň poukázal na to, že Moskva Kyjevu poskytla pôžičku a vopred zaplatila za tranzit plynu.

Adresát účtu: Brusel?

Medvedev poprel, že by naliehanie Gazpromu na okamžité vyrovnanie nezaplateného účtu súviselo s rozhodnutím Kyjevu nadviazať užšie vzťahy s EÚ. Poznamenal však, že ak dôjde k podpisu dohôd medzi Ukrajinou a Úniou, účet za plyn by mal smerovať do Bruselu.

Agentúra Reuters vo štvrtok informovala o tom, že EÚ rokuje s Medzinárodným menovým fondom (MMF) o poskytnutí pohotovostného úveru Ukrajine vo výške 10 – 15 miliárd USD, ak by sa dostala koncom roka pod ekonomický tlak Ruska. Brusel už vraj má aj plán prípadných náhradných dodávok plynu na Ukrajinu. Ponúka sa už existujúci reverzný tok z Maďarska a Poľska.

Ukrajinská vláda naopak označila súčasnú situáciu s nedoplatkami za nedorozumenie. Minister pre energetiku Eduard Stavickij poprel rokovania EÚ s MMF o úvere pre Ukrajinu a uviedol, že platby za ruský plyn zvládnu splatiť z vlastných zdrojov.

Kyjev vkladá veľkú nádej do rozvoja domácich zásob bridlicového plynu, čím by znížil závislosť na  ruskom dovoze a zároveň mal lepšiu pozíciu v rokovaniach s Moskvou o cene plynu.

(EurActiv/Reuters)