Ukrajina stále bez ruského plynu

V stredu (29. október) sa v Bruseli konalo ďalšie kolo rokovaní o obnovení dodávok ruského plynu na Ukrajinu. Hoci rokovania pod dohľadom európskeho komisára pre energetiku Oettingera trvali dlho do noci, nepodarilo sa dospieť ku konečnej dohode.

Ruský energetický gigant Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu už v lete, kvôli nezaplatenému dlhu v hodnote 4,5 miliardy dolárov. Situácia sa s horšujúcim počasím stáva čoraz akútnejšou.

Moskva a Kyjev dospeli k predbežnej dohode o tzv. zimnom balíčku už v septembri. Ukrajina sa zaviazala zaplatiť časť svojho dlhu v hodnote 3,1 miliardy dolárov v dvoch splátkach. Ukrajinský Naftogaz už informoval, že potrebné financie má uložené na špeciálnom účte určenom na zaplatenie spomínaného dlhu.

 Na minulotýždňovom rokovaní strany dospeli aj k dohode o cene za 1000 m3 plynu. Ukrajina by po novom mala platiť 385 dolárov/1000 m3. Kyjev však musí za zimné dodávky zaplatiť dopredu.

Financovanie zimných dodávok je najväčšou bariérou podpísania dohody. Naftogaz priznáva, že mu chýba približne 1,6 miliardy dolárov potrebných na zaplatenie potrebného plynu.

Podľa predstaviteľov EÚ je Ukrajina v podstate insolventná. Len minulý týždeň Kyjev EÚ požiadal o poskytnutie ďalšej pôžičky v hodnote 2 miliardy EUR. Predstavitelia Medzinárodného menového fondu ako aj Únie teraz hľadajú spôsob ako „premostiť“ zimné obdobie a poskytnúť Ukrajine potrebné zdroje.