Ukrajina: Dodávky plynu do EÚ nebudú ohrozené

Krátka správa

Aktuálny spor medzi Ruskom a Ukrajinou o výšku ceny plynu by mal byť vyriešený do 1. novembra 2007. Uviedol to komisár pre energetiku, Andris Piebalgs, vo svojom stanovisku zo 4. októbra 2007. Informoval tak o obsahu telefonického rozhovoru s ukrajinským ministrom energetiky, Jurijom Bojkom.

Ukrajinský minister Bojko komisára ubezpečil, že Ukrajina má záujem byť spoľahlivou tranzitnou krajinou.

Piebalgs v tejto súvislosti uviedol: „Vo vzťahoch s krajinami dodávajúcimi a prepravujúcimi zemný plyn je naším kapitálom transparentnosť.“

Ruský energetický gigant Gazprom 2. októbra pohrozil Ukrajine krátením dodávok zemného plynu, čo by sa mohlo dotknúť aj členských krajín EÚ. Má sa tak udiať v prípade, ak náš východný sused nezaplatí účet vo výške 1,3 mld. amerických dolárov. Súčasná diskusia medzi Ukrajinou a Ruskom sa začína podobať na tú z roku 2005, ktorá nasledovala po úspešnej „Oranžovej revolúcii.“ V tom čase vznikli obavy, že bezpečnosť energetických dodávok do členských krajín EÚ by mohli byť týmto sporom dotknuté (EurActiv 03/10/07).

Ruský Gazprom sa súčasne snaží vyvrátiť objavujúce sa obavy. Ukrajinský minister Bojko sa 3. októbra stretol s ruskou stranou. Gazprom v tejto súvislosti vyhlásil, že „ukrajinská vláda prevezme kontrolu nad riešením problému s cieľom zaplatiť účty za dodaný plyn do 1. novembra.“

99,9% sčítaných zápisníc okrskových komisií naznačuje, že pro-západný tábor na Ukrajine po nedávnych voľbách vedie a má šancu zostaviť vládu. Aj napriek tomu, že Strana regiónov vedená súčasným pro-ruským premiérom Viktorom Janukovyčom získala 34,4% hlasov, čo je najviac, „oranžový“ blok Júlie Tymošenkovej (30,7%) a súčasného prezidenta Viktora Juščenka (14,2%) by po spojení sa mohol získať tesnú väčšinu. 4. októbra tieto dve oranžové strany rokovať o vytvorení budúcej vládnej koalície.