Únia chce lacnú ropu

ropný vrt

Podľa komisára pre energetiku by partnerstvo mohlo mať formu „spoločného záväzku prijať potrebné kroky s cieľom zníženia cien ropy na rozumnejšiu úroveň, rádovo napríklad dvojciferné číslo za barel, a stabilizovať ju na tejto úrovni na rozumnú dobu“.

Stretnutie iniciovala Saudská Arábia, ktorá prisľúbila zvýšenie produkcie ropy, aby tak demonštrovala ochotu producentských krajín podieľať sa na riešení rastu cien. Spoločné komuniké summitu však neobsahuje žiadne ďalšie riešenia, ostatné producentské krajiny zatiaľ zvýšenie ťažby odmietajú.

„Veríme, že trh je v rovnovážnom stave. Cena nemá spojenie so základmi. Nie je to problém ponuky“, citujú Teheran Times Chakiba Khelila, prezidenta Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Zameranie sa na zvýšenie ponuky „pravdepodobne nezmení súčasný trend správania sa ceny, tvrdí podľa Reuters saudskoarabský minister pre ropu Ali al-Naimi. „Dospeli sme k dohode… že ceny ropy sú príliš vysoké“, komentoval stretnutie britský premiér Gordon Brown.

Saudskoarabský kráľ Abdullah viní zo situácie „špekulantov konajúcich len v osobnom záujme“. Podobná slová použil francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner na summite EÚ minulý týždeň. Lídri EÚ na ňom hľadali riešenie rastu cien ropy a potravín, no napriek mnohým návrhom k ničomu konkrétnemu nedospeli.

V Jeddah komisár Piebalgs zdôraznil, že by mali producentské krajiny ukázať svoju pripravenosť plniť požiadavkami opatreniami na zlepšenie „investícií a transparentnosti“. „Krajiny produkujúce ropu by mali zvýšiť produkciu a tiež investície do nových produkčných kapacít.“

Pokiaľ ide o spotrebiteľov, tí by mali „vyvinúť väčšiu snahu na obmedzenie rastu dopytu po rope rozumnejším využívaním vzácnej ropy (a) omnoho väčšiu energetickou efektívnosťou“.