Únia dostala studenú sprchu, Gazprom chce vstúpiť do plynovodu TAP

Sídlo Gazpromu v Moskve, zdroj: TASR

Európska únia bojuje proti „silnému zovretiu“ ruských plynovodov. Do roku 2020 si ako prioritu stanovila otvorenie južného plynovodného koridoru, ktorý má priviesť plyn z Azerbajdžanu.

Projekt TAP (Trans Adriatic Pipeline) sa má napojiť na už existujúci TANAP (Trans-Anatolian Pipeline) v tureckej Antályi a cez Grécko a Albánsko vyústiť v Taliansku. Vo svojom koncovom bode má dosiahnuť kapacitu až desať miliárd kubických metrov.

Výstavbou TAP by si Európa zabezpečila vôbec prvý plynovod od čias Medgazu (prepojil Alžírsko a Španielsko), ktorý by nedodával ruský plyn. Nový plynovod by tak zmiernil významný jednotretinový podiel Gazpromu na dovoze plynu do Európy.

Ruský plyn v TAP

Do tohto plánu však zasiahol zástupca riaditeľa ruského Gazpromu.

Alexander Medvedev, minulý týždeň vyhlásil, že jeho spoločnosť zvažuje privádzať do Európy plyn aj pomocou TAP. Chce sa doň dostať cez aukčný systému, ktorý má zaručiť rovnaký prístup pre akéhokoľvek dodávateľa.

Medvedev spochybnil schopnosť Azerbajdžanu plynovod plne zásobovať. Dodal, že v prípade, ak už bude dodávka plynu na ceste, práve Rusko by mohlo zakročiť a potencionálne manko doplniť. „Plynovod neostane prázdny,“ uviedol.

„To veru nie je dobrá správa,“ nechal sa počuť jeden z európskych predstaviteľov. „Je to v úplnom protiklade voči všetkému, na čom sme sa s partnermi dohodli.“

Obavy Európy z pevného zovretia

Únia sa obáva, že Gazprom zneužíva svoje dominantné postavenie účtovaním vyšších cien plynu pre štáty strednej a východnej Európy. Niektoré z nich vrátane Slovenska sa takmer výlučne spoliehajú na dodávky plynu z Ruska.

Európska komisia už zmarila plány na South Stream, ktorý mal privážať ruský plyn do juhovýchodnej Európy cez oblasť Čierneho mora.

Ak vezmeme do úvahy aj ruské plány na zdvojnásobenie kapacity plynovodu Nord Stream do Nemecka, krajiny Únie musia toto pevné zovretie zo severu a z juhu odvrátiť, vyhlásil iný európsky predstaviteľ.

Zatiaľ čo v prvej fáze naplní TAP konzorcium pod vedením BP z ťažobného poľa Shah Deniz II, predstavitelia TAP tvrdia, že o využitie celkovo 10 miliárd kubíkov kapacity sa môže cez open season uchádzať akýkoľvek dodávateľ. Niektorí z akcionárov TAP – vrátane talianskeho Snam a belgického Fluxys – sa vyjadrili, že príchod Gazpromu uvítajú. Zdroje z EÚ rovnako pripustili, že po roku 2020, keď sa plynovod rozšíri, len ťažko budú môcť ponukám Gazpromu zabrániť.

Európska investičná banka preveruje 

Zdroje z EÚ vravia, že ruský prítok plynu cez TAP by mohol naraziť na podmienky, ktoré stanovili únioví finanční ručitelia ako napríklad Európska investičná banka. Banka tvrdí, vykonáva previerku (due dilligence) projektu.

K téme sa pre portál EurActiv.sk vyjadril aj podpredseda Európskej investičnej banky (EIB) a bývalý minister hospodárstva Vazil Hudák.

https://euractiv.sk/rozhovory/investicna-politika/hudak-naucme-sa-narabat-s-peniazmi-ktore-treba-splacat/

“Odpoveď na túto otázku si vyžaduje komplexné posúdenie tohto projektu našimi expertmi v Banke, kedy je nevyhnutné zvážiť, do akej miery by takéto využitie plynovodu cez ruský Gazprom zodpovedalo potrebám Európy, hlavne z hľadiska diverzifikácie dodávok plynu,” odpovedal podpredseda EIB.

“Nechcem teraz predbiehať udalosti, zatiaľ je to jedna z tých teoreticko-špekulatívnych vecí, ale určite by sme museli zvážiť dopady takéhoto nastavenia na celkový význam plynovodu a či by do toho EIB išla. Je to ale zatiaľ predčasné,” dodal Hudák.

Šefčovič: Južný koridor má diverzifikovať

„Južný plynovodný koridor vnímame predovšetkým ako zdroj diverzifikácie: nový plyn, nová cesta, nový dodávateľ,“ uviedol pre Reuters podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Odvrátenie vstupu Gazprom do TAP možno podľa európskych predstaviteľov dosiahnuť výnimkou z európskych protimonopolných pravidiel. Brusel však požaduje, aby tento krok iniciovali firmy a vlády, ktorých sa to týka.

Takýto zásah však môže vytvoriť neregulovaný trh s plynom, čo predstavuje presne opačný efekt, než chcú členské štáty docieliť.

Vstupom do TAP hodlá Gazprom brániť svoj podiel na trhu a Európu zaplaviť lacnejším potrubným plynom ako jeho súperi zo Stredomoria a severnej Afriky, tvrdia to zdroje z oblasti priemyslu.

Rusi si nechávajú všetky dvere otvorené

„Plynovod cez Izrael, Cyprus a Egypt by sa mohol dokončiť. Ak sa však Rusku podarí napojiť na TAP, pôjde to o to ťažšie,“ zdôraznil zdroj z prostredia talianskeho priemyslu.

Gazprom vlani vo vlastnom záujme tlačil na vytvorenie inej plynovodnej schémy. Jednalo sa o Prepojenie Turecko-Grécko-Taliansko (ITGI) Poseidon, ktorú ako alternatívu voči ruským dodávkam najskôr podporovala Únia.

„V geopolitickej hre v priestore EÚ a Turecka sa Rusko usiluje nechať si všetky dvere otvorené,“ vysvetlila Kirsten Westphalová z nadácie SWP v Berlíne. „Z ruskej strany ide o šikovný ťah, pretože ostatným to pri konkrétnych projektoch sťažuje rozhodovanie.“

Regionálna nestabilita už aj tak okresala plán členských štátov na dovoz plynu z Azerbajdžanu, Kurdistanu, Iraku a Iránu, ktorý mal vytvoriť obrovský dodávateľský systém s kapacitou 100 miliárd kubických metrov plynu ročne.

Azerbajdžan upokojuje, analytici vidia riziká

Hoci predstavitelia azerbajdžanského konzorcia BP ubezpečujú, že do rozšírenej podoby TAP by sa mohli napumpovať zásoby z projektu Shah Deniz II, analytici to vidia skôr skepticky. Domáci dopyt po plyne sa totiž zvyšuje a stará infraštruktúra nevládze.

Stanovisko azerbajdžanskej ropnej spoločnosti (SOCAR), ktorá má zmluvu s TAP, odmieta obavy o tom, že Shah Deniz by mohol vyschnúť.

„Gazprom pri TAP so SOCARom nesúperí,“ ozrejmil pre Reuters zdroj zo SOCARu. Dodal, že polovica kapacity plynovodu sa môže zásobiť čisto Azerbajdžanským plynom.