Únia zaviedla úplné embargo na ropu a plyn z Líbye

Dodatočné opatrenia sa týkajú 11 firiem, ktoré dosiaľ sankcie neovplynili. Tým sa celkový počet spoločností, s ktorými prestala EÚ obchodovať vyšplhal na 46.

Zákazu cestovania do EÚ a zmrazeniu prostriedkov čelí takisto 38 ľudí z Kaddáfího blízkeho okolia. Ministri zahraničia na stretnutí v Luxemburgu varovali, že nasledovať môže ďalšie sprísnenie sankcií.

Vo vyhlásení Rady ministrov sa píše: „Členské štáty budú pokračovať pri úplnom zbavení režimu všetkých financií z exportu ropy a plynu. V prípade potreby prijmú ďalšie opatrenia.“

Do vojenských operácií pod velením NATO proti silám lojálnym plukovníkovi Kaddáfímu sa zapojilo už najmenej desať členských krajín.

Únia tiež plánuje humanitárnu akciu EUFOR, ktorá má pomôcť s dodávkami jedla, prístreškov a ďalších základných materiálov do utečeneckých táborov na hraniciach s Tuniskom a Egyptom. Misia by tiež mohla zabezpečiť dopravu zásob priamo do Líbye, najmä mesta Misúrata, ktoré je už niekoľko týždňov pod paľbou Kaddáfího síl.

S rozbehnutím akcie sa však čaká na oficiálnu požiadavku zo strany Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí.

Briti a Francúzi žiadajú zintenzívniť vojenské akcie

Británia chce, aby NATO vyvinulo väčšie úsilie k riešeniu situácie v krajine.

„Musíme mať na zreteli, že boli zachránené tisícky životov…Musíme udržať a vystupňovať naše snahy v NATO. Z tohto dôvodu poslala Británia ďalšie lietadlá schopné zasiahnuť pozemné ciele, ktoré ohrozujú civilné obyvateľstvo. Privítali by sme, aby aj ostatné krajiny urobili to isté,“ uviedol britský minister zahraničia William Hague v Luxemburgu. „Ak sa má dosiahnuť prímerie, Kaddáfí musí odísť,“ dodal.

Dnes sa bude kríza v Líbyi riešiť aj na stretnutí v katarskom meste Dohá. Horúcou otázkou bude to ako poskytnúť peniaze na naplnenie základných potrieb v oblastiach kontrolovaných opozičnými silami.

So zástupcami rebelov by sa mal v Dohá stretnúť aj bývalý líbyjský minister zahraničia Músá Kúsa, ktorý koncom marca utiekol do Británie.

Francúzsky minister zahraničia Alain Juppé v utorok takisto žiadal väčšiu razanciu NATO proti ťažkým zbraniam, ktoré Kaddáfí používa. Ani líbyjskí povstalci nie sú spokojní s rozsahom podpory aliancie.

Francúzsky minister obrany Gérard Longuet sa podľa agentúry AFP sťažoval, že Paríž a Londýn musia niesť „hlavnú váhu úsilia“.

USA, ktoré mali spočiatku hlavnú rolu pri zavádzaní bezletovej zóny, sa z pozemných bojov stiahli. Iné spojenci, napríklad Taliansko, obmedzilo využitie svojich vojenských lietadiel v Líbyi.

Slovensko zaujíma situácia v Bielorusku

Rokovania ministrov dnes pokračujú. Štátny tajomník MZV Miln Ježovica podal podnet, aby sa Rada zaoberala aj zhoršujúcou sa situáciou v Bielorusku, kde pokračuje prenasledovanie politickej opozície, médií a občianskych aktivistov a zadržiavanie a súdenie politických väzňov.

MZV SR oznámilo, že podporí sprísnenie platných reštriktívnych opatrení voči Bielorusku, vrátane zavedenia nových ekonomických sankcií.