Únii hrozí, že na ďalšiu klimatickú konferenciu pocestuje s prázdnymi rukami

COP21

Z protestu pred COP21. FOTO: TASR/AP/Christophe Ena

Keď budú zástupcovia Európskej únie cestovať v novembri na medzinárodnú klimatickú konferenciu v Bonne, nie je isté, že sa budú mať čím pochváliť.

Minulý týždeň sa európskym inštitúciám neporadilo dohodnúť na reforme Systému EÚ pre obchodovanie s emisiami (ETS). Ten reguluje predovšetkým sektory energetiky, priemyslu a letectva a pokrýva približne 40 percent z celkových emisií Únie.

Na novom nariadení o spoločnom úsilí, ktoré pokrýva zvyšných 60 percent emisií a zahŕňa dopravu, budovy a poľnohospodárstvo, sa podarilo dosiahnuť dohodu. V Rade EÚ ju minulý týždeň dosiahlo estónske predsedníctvo. Lenže kompromis členských štátov zožal tvrdú kritiku mimovládnych organizácií. A tá naznačuje, že rokovania s Európskym parlamentom, ktoré padli v prípade ETS, nebudú ľahké ani v prípade nariadenia o spoločnom úsilí.

Neúspešný trialóg o ETS

Na reforme ETS po roku 2020 sa mala minulý týždeň v trialógu dohodnúť Európska komisia s dvoma zákonodarnými inštitúciami, Európskym parlamentom a Radou EÚ. Hovorkyňa estónskeho predsedníctva v Rade EÚ agentúru Reuters informovala, že trialóg sa skončil neúspechom.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/reforma-emisnych-kvot-presla-v-rade-cez-odpor-deviatich-statov/

Nový termín rokovaní podľa Reuters neoznámili. Európska únia sa pritom chcela dohodou pochváliť na COP23 v Bonne, kde sa bude rokovať o uplatňovaní Parížskej dohody o klíme.

„Investori z celej Európy potrebujú právnu istotu, aby mohli robiť informované rozhodnutia o nízkouhlíkových investíciách,“ napísalo združenie európskych elektroenergetikov Eurelectric vo vyhlásení pre médiá. „Teraz potrebujeme ambicióznu dohodu, aby sme do sveta vyslali jasné politické posolstvo o líderstve EÚ v globálnej klimatickej politike,“ dodal Eurelectric.

Problémom je spaľovanie uhlia

Dohoda sa mala zaseknúť na neochote Parlamentu udržiavať pri živote uhoľné elektrárne.

https://euractiv.sk/rozhovory/energetika/estonske-predsednictvo-chce-dohodu-na-energetickom-balicku-konca-roka/

Dnes trpí ETS nízkou cenou povoleniek, ktorá nedostatočne motivuje podniky k znižovaniu emisií. K tej má dopomôcť nielen zvýšenie ceny znížením množstva povoleniek, ale aj financovanie nízkouhlíkových technológií v chudobnejších členských štátoch.

Európsky parlament žiadal, aby sa na príjemcov pomoci vzťahovali štandardy, ktoré vylučujú podporu uhoľných elektrární. Medzinárodná asociácia pre obchodovanie s emisiami podľa Retuers tvrdí, že estónske predsedníctvo požiadavku Parlamentu odmietlo a rokovania tak zablokovalo.

Nariadenie o spoločnom úsilí

„Ďaleko od záväzkov v Parížskej dohode“ je aj piatková dohoda európskych ministrov životného prostredia na nariadení o spoločnom úsilí, uviedol v stanovisku pre médiá Carlos Calvo Ambel z mimovládky Transport & Environment.

https://euractiv.sk/rozhovory/zivotne-prostredie/laszlo-solymos-o-znizovani-emisii-ciel-pre-slovensko-je-velmi-ambiciozny/

Ambel tvrdí, že pozícia Rady EÚ je navyše vzdialená stanovisku Európskeho parlamentu. To znamená, že trialóg, kde sa musia dohodnúť na konečnej podobe legislatívy, bude náročný.

Výsledky rokovania kritizovalo vo denníku Libération aj združenie Réseau action climat. Členské štáty podľa neho získali „technické možnosti, aby sa mohli vyhnúť svojím záväzkom.“

Znižovanie emisií na papieri

Štáty si budú podľa vlastnej dohody určovať svoje ciele pre znižovanie emisií medzi rokmi 2021 a 2030 na základe priemerných hodnôt za roky 2016-2018. Aktivisti tvrdia, že pri východiskových hodnotách za roky 2016-2018 by museli štáty znížiť svoje emisie menej ako pri hodnote za rok 2020.

https://euractiv.sk/clanky/zivotne-prostredie/unia-ma-novy-plan-pre-znizovanie-emisii-je-deravy-tvrdia-aktivisti/

Ďalším problémom, na ktorý upozorňujú environmentalisti, je kompenzácia nesplnených cieľov štátov povolenkami z ETS, ktoré si nekúpili podniky. Aktivisti ho označujú za „účtovnícky trik“, keďže v skutočnosti nepovedie k zníženiu emisií.

Hoci nové nariadenie malo zabezpečiť v dotknutých sektoroch zníženie emisií o 30 percent, v skutočnosti bude podľa mimovládok len 23-percentné. Nemecko, Švédsko a Luxembursko sa údajne snažili napraviť pôvodný návrh Komisie, neuspeli však.