USA odrádza Grécko od Tureckého prúdu

Zdroj: TASR

Osobitý vyslanec USA pre energetické záležitosti Amos Hochstein v rozhovore pre New York Times vyhlásil, že Spojené štáty podporujú Grécko vo výstavbe Transadriatického plynovodu (TAP), ktorý je súčasťou niekoľkomiliardového diverzifikačného projektu Južný koridor. Ten má sústavou nových plynovodov priviesť azerbajdžanský plyn z Kaspického mora cez územie Turecka, Grécka, Albánska až do Talianska.

Alternatívou, ktorú otvorene podporil aj grécky premiér Alexis Tsipras je projekt ruského Gazpromu -Turkish stream, ktorý prezident Vladimír Putin spustil len koncom decembra potom, čo zrušil výstavbu plynovodu South Stream do Bulharska.  

Infraštruktúra, ktorá povedie cez európske územie Turecka a napojí sa na plynárenský uzol v Grécku by mala ďalej zásobovať Európu prostredníctvom ďalšieho, Gazpromom sponzorovaného plynovodu Tesla, ktorý bude prechádza územím Grécka, Macedónska, Srbska, Maďarska až do Rakúska.

Na tlačovej konferencii po stretnutí s gréckym ministrom energetiky Panagiotisom Lafazanisom Hochstein zdôraznil, že zatiaľ čo Rusko bolo a je významným dodávateľom zemného plynu, pre Grécko a Európu je dôležité zabezpečiť rôznych dodávateľov.

„Diverzifikácia je nakoniec najlepší spôsob, ako zaistiť bezpečnosť dodávok,“ povedal Hochstein. „To znamená, že by mal byť dovážaný aj iný plyn, ktorý nie je ruský, už len preto, aby tu bola konkurencia,“ dodal.

Znížila by sa aj pravdepodobnosť, že energia bude zneužívaná ako nástroj politického nátlaku, myslí si vyslanec. Azerbajdžanský plyn spĺňa „všetky tri predpoklady energetickej bezpečnosti – je to nový zdroj, nové dodávky a nová prepravná trasa.“

„Nie je to iba jedna krajina, ktorá by dominovala ťažbe plynu a infraštruktúre, ale je to mnoho firiem a rôznych konzorcií z rôznych krajín a tak jedna spoločnosť nemôže projekt položiť na lopatky alebo ho využívať ako politickú páku,“ povedal podľa viacerých médií Hochstein.

V inom rozhovore vyslanec naznačil, že Turkish Stream nie je ešte reálnou alternatívnou. „Neexistuje žiadne konzorcium, ktoré by ho postavilo a neexistuje ani žiadna dohoda. Nechajme to teda tak, počkajme kým budeme mať niečo relevantnejšie a do tej doby sa sústreďme na to čo je dôležité – plynovod, ktorý bol už odobrený a ktorý už Grécko odsúhlasilo.“

Generálny riaditeľ Gazpromu len minulý týždeň v rozhovore pre televíziu Rossija 24 potvrdil, že spoločnosť začala s výstavbou podmorskej časti plynovodu Turkish Stream. Zodpovednosť za položenie potrubia na otvorenom mori údajne prevzala talianska spoločnosť Saipem. Prvý plyn by tak Turecko mohlo dostať v decembri 2016.

Grécka vláda podľa vyjadrení jej predstaviteľov vníma oba projekty ako prospešné pre diverzifikáciu dodávok energií a dúfa, že pomôžu krajine stať sa významným medzinárodným plynárenským uzlom.  Turkish stream ale aj projekt Tesla by zároveň mohli výrazne prispieť aj do prázdnej gréckej štátnej pokladnice.