V Ankare spustia Nabucco

Komisia v piatok (3. júla) oznámila, že Turecko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Rakúsko, päť krajín, cez ktoré má plynovod Nabucco prechádzať, podpíšu dohodu o projekte. Nie je však jasné, kto sa na ceremónii zúčastní – podľa tureckých diplomatických zdrojov by to mali byť premiéri, ministri a prezidenti.

„Teší ma, že podpis Medzivládnej dohody o Nabucco sa odohrá 13. júla v Ankare“, vyhlásil predseda Komisie Barroso. Komisia podľa neho zohrala kľúčovú úlohu facilitátora, ktorý „premenil dlho stojace rokovania na konkrétnu dohodu“.

Medzivládna dohoda môže byť podpísaná vďaka tomu, že sa podarilo nájsť kompromis s tureckými požiadavkami – Ankara chcela využívať 15% prenášaného plynu pre vlastnú potrebu. Detaily dohody zatiaľ nie sú jasné, podľa zdrojov ešte musia byť dotiahnuté.

Rumunský minister hospodárstva Adriean Videanu pre Reuters povedal, že otázka 15% bola vyriešená.

Konzultantom bude Joschka Fischer

Konzorcium Nabucco si najalo ako konzultanta bývalého nemeckého ministra zahraničných vecí Joschku Fischera. Podľa nemeckého časopisu Spiegel vstúpil Fischer do projektu najmä preto, aby zabezpečil účasť Turecka – s jeho politickou reprezentáciou má vynikajúce vzťahy.

Nemecká tlač upozorňuje na paradox – Fischer sa v novej pozícii dostal na „opačnú stranu barikády“, ako jeho bývalý vládny šéf, Gerhard Schroder. Len niekoľko týždňov pred tým, ako prehral voľby so súčasnou kancelárkou Angelou Merkel, prijal Schroder ponuku a stal sa predsedom výboru plynovodu Severná vetva. Stavia ho Gazprom a má prinášať ruský plyn po dne Baltského mora priamo do Nemecka.

Hoci Gazprom tvrdí, že proti plynovodu Nabucco nič nemá, je fakticky konkurentom druhého projektu ruskej firmy, plynovodu Južná vetva. Ruskí predstavitelia označili niekoľko krát Nabucco za politicky motivovaný a neživotaschopný.

Proti vetru

Turecko potvrdilo svoju podporu plynovodu Nabucco len dva dni potom, ako mu Moskva ponúkla možnosť „hrať úlohu“ v projekte Južná vetva. Nie je však jasné, o akú úlohu by malo ísť –plynovod má obchádzať turecké územie a surovinu dopravovať do Európy po dne Čierneho mora, z ruského prístavu Beregovaja do bulharskej Varny.

Na začiatok by mal Nabucco získať 8 miliárd metrov kubických plynu ročne z Azerbajdžanu. Ak sa pridajú ďalší dodávatelia, preprava narastie na 31 miliárd m3. Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev nedávno povedal, že jeho krajina už dnes produkuje 27 miliárd m3, a v roku 2009 to bude 30 miliárd.

Rusko sa však snaží azerbajdžanskú produkciu skúpiť, aj za vyššiu cenu. Podľa ruskej tlače platí Baku viac, než 300 dolárov za 1000 m3, ktoré začiatkom roka ponúklo Turkmenistanu a Uzbekistanu.

Ďalšie kroky

  • 13. júl: podpis medzivládnej dohody
  • do konca roka 2009: konzorcium chce začať inžinierske práce, vrátane zadania zákaziek na potrubia a kompresné stanice
  • 2011: začiatok konštrukčných prác
  • 2012: rozhodnutie o dodávateľoch
  • 2014: plynovod začína fungovať