V otázke ropného zlomu treba konať rýchlo

Foto: Flickr.com/Johny Choura (licencia Creative Commons)

Na konferencii venovanej ropnému zlomu, ktorý organizovala Strana zelených v Európskom parlamente, riaditeľka sekcie na generálnom riaditeľstve EK pre mobilitu a dopravu Marjeta Jager uviedla: „Ak sa budú činnosti odkladať, v nie tak vzdialenej budúcnosti môžeme byť donútení drasticky znížiť celú našu mobilitu a importovať dôležité technologické riešenia z iných častí sveta.“

Pritom Biela kniha pre dopravu, ktorú Komisia predstavila koncom marca, zdôrazňuje, že „obmedzenie mobility nie je riešením“.

Ropný zlom je okamžik, kedy ťažba ropy dosiahla maximum a produkcia ropy tak vstupuje do fázy poklesu až do úplného vyčerpania, pre ktorú sú charakteristické výrazne stúpajúce ceny a prerušenia dodávok.

Hoci túto teóriu ropný priemysel spočiatku nebral vážne, dnes sa čoraz viac odborníkov zhodne na tom, že svet ropný zlom (vrchol) dosahuje alebo ho už dosiahol.

Minulý týždeň vedúci ekonóm Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Fatih Birol priznal, že vrchol produkcie ropy sa dosiahol v roku 2006 a cena tejto komodity bude stúpať.

„Existujúce polia upadajú tak prudko, že aby sme v nadchádzajúcich 25 rokoch zostali na úrovni produkcie, musíme nájsť a rozvinúť štyri nové Saudské Arábie,“ povedal.

Birol očakáva, že v najbližších troch rokoch porastie cena ropy najmenej o tretinu.

Od začiatku revolúcií v arabských krajinách, ceny za barel ropy prvýkrát prekročila 100 dolárov od finančnej krízy. Takisto nedostatočná transparentnosť producentov ropy ohľadom objemu zásob napomáha systematickej neistote.

Americká diplomatická depeša, ktorá bola zverejnená vo februári, odhalila obavy Washingtonu, že ropné zásoby Saudskej Arábie, najväčšieho svetového vývozcu ropy, boli nadhodnotené asi o 40%.

Podobnosť s úverovou bublinou

Jeremy Leggett, zakladateľ najväčšej britskej firmy pre solárne riešenia Solar Century a bývalý poradca londýnskej vlády pre obnoviteľné zdroje, na konferencii v Bruseli varoval, že paradigma rizika ropného zlomu pripomína úverovú bublinu, krátko pred jej vypuknutím v roku 2008.

„Našou najhoršou obavou je, že sa to bude prežívať ako forma energetického hladu, ktorý – vo svete „just-in-time“ – udrieť prekvapivo rýchlo,“ uviedol.

Avšak Jan Panek, ktorý má v generálnom riaditeľstve EK pre energetiku na starosti oblasť uhlia a ropy, argumentoval, že smernica o minimálnych zásobách ropy z roku 2009 rieši akékoľvek okamžité výpadky dodávok tejto suroviny alebo ropných výrobkov.

„V minulosti sme ich veľa nemali, ale v budúcnosti ich môže byť viac,“ povedal. „Existuje neistota o počte zásob a dostupnosti ropy, ktoré sú v súčasnosti vo verejnej sfére.“

Odmietol však komentovať to, ako veľmi ovplyvnili odhady krajín Zálivu, vrátane Saudskej Arábie, modely EÚ a plánovanie pre všetky prípady.

Ďalší panelista, Lord Oxburgh, poznamenal, že saudskoarabský kráľ Abdullah nariadil, boli nové podzemné objavy ropy ponechané budúcim generáciám.

„Odhalia to tak pomaly ako to bude možné, pri najvyššej možnej cene,“ povedal. „Je to stratégia obchodníka s vínom, ktorý má výberovú odrodu.“

Najväčšie škody podľa Oxburgha pocítia krajiny rozvojového sveta.