„Krajiny V4 poslali najvyšším predstaviteľom Európskej únie list, ktorý podpísali aj ďalšie krajiny – Rumunsko, Chorvátsko a Baltské štáty, v ktorom žiadame Európsku úniu, aby pri akýchkoľvek energetických projektoch boli rešpektované princípy energetickej únie a súčasne aj legislatíva EÚ,“ povedal novinárom pred začiatkom summitu európskych lídrov premiér Robert Fico.
„Máme na mysli projekt Nord Stream 2, o ktorom si stále myslíme, že je v rozpore s princípmi energetickej únie a zároveň je v rozpore s doterajšou politikou, ktorú vedieme voči Ukrajine,“ vysvetlil, pričom zdôraznil, že plánuje v tejto otázke vystúpiť aj počas štvrtkového rokovania Európskej rady.
Na rozšírení plynovodu Nord Stream sa minulý rok dohodol ruský plynárenský koncern Gazprom a nemecké spoločnosti E.ON a Basf/Wintershall, rakúska OMV, francúzska ENGIE a britsko- holandská spoločnosť Royal Dutch Shell.
Projekt zdvojnásobí kapacitu plynovodu prepájajúceho Rusko a Nemecko. Gazprom v rámci medzinárodného konzorcia vlastní 50 % podiel.
V liste, ktorý má k dispozícii agentúra Reuters, signatárke krajiny vrchných predstaviteľov EÚ upozorňujú na hrozby súvisiace so znížením energetickej bezpečnosti v regióne strednej a východnej Európy, zvýšenej závislosti na dovoze plynu z Ruska či narušením ukrajinskej tranzitnej trasy.
Slovensko v spolupráci s inými krajinami v regióne pretlačilo diskusiu o projekte Nord Stream 2 už na decembrový summit európskych lídrov, ktorý v tejto oblasti priniesol len malý výsledok.
Podpredseda Komisie Maroš Šefčovič v januárovom rozhovore pre EurActiv povedal, že projekt nepovažuje za komplexné riešenie pre Európu.
Komisia hodnotí súlad projektu s európskym právom a to najmä s tretím energetickým balíčkom. Čaká však na presnejšie informácie o trasovaní a správy o vplyve na životné prostredie.
Otázne ostáva, či sa európska legislatíva, ktorá oddeľuje vlastníctvo prepravnej infraštruktúry a suroviny, a zaručuje prístup tretích strán k prepravným kapacitám, bude uplatňovať na celý plynovod, alebo len na tie časti, ktoré prechádzajú územím EÚ.
Šefčovič v rozhovore potvrdil, že Nord Stream 2 nebude mať nárok na financovanie z európskych zdrojov, keďže nespĺňa podmienky diverzifikácie trás a zdrojov zemného plynu, ktoré sú kľúčovými princípmi energetickej únie.
Predstavitelia Gazpromu však už pri viacerých príležitostiach zdôraznili, že rozšírenie plynovodu dotácie z EÚ ani nepotrebuje, pretože projekt je „komerčne životaschopný“.