Veľké ropné spoločnosti sankcie Západu proti Rusku ignorujú

Veľké západné ropné spoločnosti ignorujú sankcie, ktoré na Rusko uvalili Spojené štáty a Európska únia. Naopak, tlačia na vytváranie spoločných partnerstiev s ruskými spoločnosťami, kde by ich partnermi boli priamo sankcionovaní predstavitelia týchto spoločností.

Rusko, ktoré balansuje na pokraji  hospodárskej recesie, aj napriek sankciám stále ostáva svetovým lídrom vo výrobe energie.

Exxon, British Petroleum a ďalší ropní giganti zo západu môžu odstavením Ruska stratiť skutočne veľa, pretože Rusko je dôležitým hráčom na trhu s fosílnymi palivami, po ktorých je vo svete stále veľký dopyt.

V hre sú miliardy dolárov

V Rusku už investovali niekoľko miliárd dolárov. Západné ropné spoločnosti sa nádejajú,  že bude pokračovať prieskum a rozvoj niektorých z najväčších a najperspektívnejších svetových ropných a plynových polí na ruskej Sibíri a v Arktíde.

Až do nedávnej doby sa spoločné sankcie od Spojených štátov a EÚ nezdali byť zamerané na limitovanie životne dôležitých činností Ruska v oblasti energetiky. Práve z energie vyrobenej v Rusku majú v Európe aj vo zvyšku sveta veľký prospech. Prospech pociťuje aj samotné Rusko. Len Spojené štáty z tohto obchodu nemajú nič.

Zoznam sankcií sa zostavuje veľmi opatrne, tak aby sa zabránilo veľkým škodám na energetický priemysel. Inak by sa sankcionované ruské spoločnosti ako Rosneft nemohli ďalej otvorene združovať. Svedčia o tom aj slová generálneho riaditeľa Rosneftu, podľa ktorého v sektore energetiky všetko prebieha podľa obvyklého obchodného scenára.

Stoja za Putinom

Západné energetické firmy dokonca vzdorovali americkému a európskemu úsiliu o izoláciu ruského prezidenta Vladimíra Putina a podporujú jeho ambíciu získať pre Rusko status energetickej veľmoci.

Svedkami toho sme boli počas Medzinárodného obchodného fóra, ktoré sa konalo v Petrohrade.

Pevné a dlhodobé partnerstvá

„Máme povinnosť v ťažkých časoch stáť za našimi partnermi," Bob Dudley, výkonný riaditeľ britského ropného gigantu British Petroleum (BP).

Ešte pred tým BP a Rosneft oznámili dohodu o spoločnom prieskume oblasti Volga – Ural v centrálnom Rusku, kde by sa mali nachádzať bohaté zásoby bridlicového plynu.

Zo všetkých západných energetických spoločností, má práve BP s Ruskom najsilnejšie väzby. BP vlastní 20% podiel v Rosnefte, spoločnosti, ktorá je riadená štátom.

Avšak Exxon, americká ropná spoločnosť s najväčšími podielmi v Rusku, môže byť záujmom ruského prezidenta Putina ešte bližšie.

V pondelok Putin uvítal Exxon ako "starého a spoľahlivého partnera" a dal americkej ropnej spoločnosti súhlas ku spoločnej ťažbe ropy s Rosneftom v Severnom ľadovom oceáne.

„Pragmatizmus a zdravý rozum víťazí aj napriek súčasným problémom na politickom poli," povedal novinárom Putin na letovisku v Soči.

„V dnešnej dobe možno obchodný úspech definovať ako efektívnu medzinárodnú spoluprácu. Podniky, vrátane najväčších domácich a zahraničných spoločností, to dokonale chápu," dodal Putin.

Pozícia a potenciál Ruska

Dudley vzhliada na pozíciu Ruska na globálnom energetickom trhu ako na veľmi dôležitú, to sa snažil vysvetliť aj novinárom.

„Rusko je najväčším producentom ropy a zemného plynu na svete, a svet bude do roku 2035 potrebovať o 40% viac energie ako je tomu teraz. To je dôvod, prečo môžete vidieť veľmi veľa medzinárodných firiem pôsobiť v Rusku. Je samozrejmé, že BP je tiež medzi nimi."

Dudley počas ekonomického fóra rovnako poznamenal, že Rusko je jednou z posledných krajín, kde sa dajú ešte posúvať hranice pre prieskum ropy a zemného plynu a je jedinou krajinou s potenciálom produkovať viac ropy z bridlicových ložísk ako USA.