Výpadok dodávok plynu v zime nehrozí. Ukrajina a Rusko podpísali dohodu.

Zdroj: Euractiv.com

„Nie je dôvod, prečo by túto zimu malo byť európskym občanom chladno," komentoval podpísanie dlho očakávanej dohody o zimných dodávkach plynu na Ukrajinu odchádzajúci predseda komisie José Manuel Barroso.

Ruský minister pre energetiku Novak potvrdil, že Rusko aj naďalej zostane spoľahlivým energetickým dodávateľom pre Európu. „Sme presvedčení, že naše budúce vzťahy budú konštruktívne a že naše dohody budú splnené,“ povedal Novak počas tlačovej konferencie po podpise zmluvy.

Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu už v lete. Stalo sa tak po tom čo pouličné demonštrácie zvrhli pro-rusky orientovaného ukrajinského prezidenta Janukovyča a po anexii Krymu Ruskou Federáciou.

Dôvodom zastavenia dodávok mal byť nezaplatený účet presahujúci 5 miliárd dolárov. Ukrajina túto sumu odmietla a podala žiadosť o preskúmanie na štokholmský arbitrážny súd, ktorý by mal o konečnej sume dlhu rozhodnúť do leta 2015.

Ukrajinský minister pre energetiku Jurij Prodan poznamenal, že Kyjev dúfa v priaznivý výsledok arbitrážneho súdu, ktorý by umožnil Ukrajine splatiť iba 3,1 miliardami dolárov.

Predstavitelia ukrajinského Naftogazu sa v novej dohode zaviazali zaplatiť predbežný dlh v hodnote 3,1 miliardy dolárov v dvoch splátkach. V prípade, že arbitrážny súd rozhodne inak, Ukrajina bude musieť zvyšné miliardy doplatiť.

Za zimné dodávky, v rozsahu 4 miliardy m3 plynu, ktoré môže Ukrajina čerpať do marca 2015, Kyjev zaplatí ďalších 1,5 miliardy dolárov. Časť tejto sumy poskytne Medzinárodný menový fond (MMF) a Európska únia vo forme pôžičky. Ukrajina tak ruskému Gazpromu zaplatí celkovo až  4,6 miliárd dolárov.

„Medzinárodný menový fond a EÚ poskytujú Ukrajine bezprecedentnú pomoc. Kyjev môže využiť všetky dostupné finančné prostriedky, ktoré má k dispozícii, na zaplatenie dodávok plynu,“ uviedla Európska komisia vo svojom vyhlásení.

„Medzinárodné finančné inštitúcie budú s Ukrajinou spolupracovať aj naďalej, aby Ukrajina mala všetky finančné prostriedky na pokrytie dodávok,“ dodali európski predstavitelia.

Odchádzajúci eurokomisár pre energetiku Oettinger nalieha na novú pro-západne orientovanú ukrajinskú vládu, aby pracovala s novou Komisiou a MMF a urýchlene implementovala reformy, ktoré jej zabezpečia prístup k ďalším finančným prostriedkom.

Oettinger ďalej naznačil, že podpísanie dohody je prvým znakom otepľovania vzťahov medzi Moskvou a Kyjevom, ktoré sú najnapätejšie od konca Studenej vojny. Po anexii Krymu Ruskou Federáciou sa problémy rozšírili aj na východnú Ukrajinu, kde viacero regiónov vyhlásilo nezávislosť. Kyjev tvrdí, že Moskva aj naďalej podporuje ozbrojených pro-ruských rebelov.

Rueters/TASR