Výstavba Nabucca sa odkladá o jeden rok

zdroj: flickr, autor: Tiddler

Reinhard Mitschek, výkonný riaditeľ konzorcia plynovodu Nabucco, oznámil, že v dôsledku správ od potenciálnych dodávateľov z kaspickej oblasti a Stredného východu došlo k zmene plánov.

Keďže exportné krajiny budú schopné komoditu dodávať až v roku 2017, začiatok výstavby plynovodu sa posunul o jeden rok.

V súčasnosti je jediným potenciálnym dodávateľom azerbajdžanské pole Shah Deniz II, odkiaľ by mal plyn pritiecť v prvom štvrťroku 2017. Tento termín bol ohlásený už dávnejšie.

Mitschek argumentoval tým, že by bolo zbytočné dokončiť plynovod skôr. Takisto súperi Nabucca, ako je ITGI a TAP, budú pripravené na prvý plyn v roku 2017.

Výkonný riaditeľ konzorcia zhodnotil v stanovisku doterajší pokrok v projekte pozitívne. Zároveň vysvetlil, že všetky rokovania vedú akcionári Nabucca a nie konzorcium, ktoré vystupuje ako spoločnosť pre infraštruktúru, a tiež tretie strany z Turecka a Európy.

Dodal, že proces Open Season pre tender na plyn sa začne po jasnom potvrdení záväzkov o dodávkach plynu a následne sa prijme konečné investičné rozhodnutie.

Okolo projektu Nabucco sa začali zbiehať mračná po tom, ako médiá oznámili, že náklady na konštrukciu sa oproti pôvodným oficiálnym odhadom 7,9 miliardy eur zvýšili na 12-15 miliárd eur.

Ďalšou pretrvávajúcou prekážkou je to, že Maďarsko dosiaľ nepodpísalo dohodu o dodávkach. Podľa niektorých tento vývoj bude pravdepodobne väčším problémom a dôvodom k odkladu projektu ako údajné zmeny v načasovaní dodávok plynu.