Záujemcovia o plyn z Azerbajdžanu podali svoje ponuky

Zdroj: Flickr; autor: follystone

Tri konzorciá – Nabucco, ITGI a TAP – takmer simultánne oznámili, že oficiálne podali azerbajdžanskej strane – štátnej spoločnosti SOCAR – svoje ponuky pre odber plynu z náleziska Shah Deniz II. Termín pre podanie návrhov vypršal v sobotu 1. októbra a ponuky sú utajené.

Azerbajdžanské médiá uviedli, že návrhy sa budú posudzovať podľa komerčnej atraktívnosti, manažmentu, koordinácie a transparentnosti, možného postupného zväčšenia projektu a ďalších kritérií.

Riaditeľ spoločnosti SOCAR Rovnag Abdullayev povedal, že krajina zváži všetky možnosti prepravy svojho plynu do Európy. Okrem spomínaných projektov do úvahy pripadá ešte projekt Biely tok. Ten podporovala bývalá ukrajinská vláda a prechádzať cez Gruzínsko, Ukrajinu a Rumunsko alebo Bulharsko. Medzitým však, zdá sa, stratil politickú podporu.

Noviny Financial Times minulý týždeň informovali, že takisto britská spoločnosť BP by chcela vybudovať alternatívny plynovod s dĺžkou 1300 km z Azerbajdžanu do Európy, konkrétne cez Turecko k rumunsko-maďarským hraniciam.

„Schéma je nováčikom vo vysoko napätej súťaži o stavbu zásobovacej trasy z Kaspickej panvy,“ napísali.

Najlepší zo všetkých

Podľa odhadov pole Shah Deniz II skrýva asi 1,2 bilióna metrov kubických (bcm), ktoré by európskym firmám zaistili dodávky na niekoľko desaťročí. Súperiace konzorciá sa predháňajú pri vychvaľovaní sily svojich projektov.

Reinhard Mitschek, generálny riaditeľ Nabucca, zdôraznil najmä politickú podporu a stability, ktorú projektu dáva dohoda, ktorú pred 50 rokmi podpísali všetky tranzitné krajiny (Rakúsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko), rovnako ako bilaterálne dohody o podpore projektu.

Harry Sachinis, šéf gréckej plynárenskej spoločnosti DEPA, v mene projektu ITGI, uviedol, že tento projekt dokáže doručiť plyn z Azerbajdžanu do Európy v najkratšom možnom čase a pri najnižších nákladoch.

„Systém ITGI môže byť v prevádzke už v roku 2013 – skôr než akákoľvek iná možnosť plynovodu – a je to jediný projekt, ktorý môže splniť časový rozvrh, ktorý vyžaduje pole Shah Deniz II. Systém ITGI je najpresvedčivejším v každom smere,“ trval Sachinis.

V exkluzívnom rozhovore pre EurActiv Sachinis uviedol, že ITGI je „technicky najvyspelejším spomedzi rôznych projektov“.

Takisto konzorcium stojace za projektom TAP uviedlo, že je „najkratšou a finančne najživotaschopnejšou z navrhovaných možností“.

„Je schopný sa rozšíriť a poskytuje účinný a nákladovo efektívny prostriedok pre realizáciu zvyšujúcich sa objemov plynu z Kaspiku – a ďalších diaľok – keď sa stanú dostupnými,“ uviedli v stanovisku.

Očividne v súvislosti s Nabuccom a Poseidonom, sekciou plynovodu ITGI v pobrežných vodách, generálny riaditeľ TAP Kjetil Tungland povedal: „Projekt možno nie je pomenovaný podľa Verdiho opery alebo gréckeho boha mora, ale [náš] tím si je dostatočne vedomý histórie, aby vedel, čo je v hre. Žiadame len to, aby sa náš projekt posudzoval podľa svojich predností.“

Podľa vyhlásení majú všetci traja konkurenti záujem o celý objem 10 bcm ročne z náleziska Shah Deniz II. Avšak azerbajdžanskí predstavitelia naznačili, že Baku môže tento objem prerozdeliť aj medzi viac než jediného víťaza.

O možnej spolupráci v minulosti hovorili aj zástupcovia jednotlivých projektov v Južnom koridore. Taktiež Európska komisia se vo februári údajne pokúsila iniciovať fúziu Nabucca a ITGI. Neskôr vyhlásila, že sa snažila stimulovať konkurenciu medzi projektmi.

Rozhodnutie Azerbajdžanu o výbere projektu sa očakáva do konca tohto roku. Ich plyn by mal byť dostupným pre použitie v Európe od roku 2017. Všetci záujemcovia sľubujú, že dovtedy budú ich plynovody pripravené, avšak výstavbu podmieňujú práve rozhodnutím v Baku. Napríklad rakúsky politológ z univerzity v Innsbrucku Gerhard Mangott za víťaza tendra tipuje ITGI.