Zemný plyn môže byť jazýčkom na váhach

Je to o to pozoruhodnejšie, že ešte pred vypuknutím krízy na Ukrajine, Európska únia agresívne tlačila na protimonopolné vyšetrovanie proti ruskému Gazpromu – štátom riadenému plynárenskému gigantu.

Gazprom je podozrivý z nafukovania cien a vynucovania neprimeraných obmedzení v rámci distribúcie plynu v krajinách EÚ.

Nedostatočná aktivita zo strany únie

Minulý rok v zime to už vyzeralo, že Brusel začne vyšetrovanie proti Gazpromu pre údajné zneužívanie pozície na trhoch v strednej a východnej Európe.

Vtedy bol aktívny predovšetkým Joaquín Almunia, podpredseda Európskej komisie a komisár pre hospodársku súťaž. Teraz sa zdá, že prípad zapadá prachom. Ľudia blízky tejto problematike si nie sú istí, či sa vo veci začne konať ešte pred jeseňou. Práve na jeseň sa očakáva odchod Almuniu z pozície.

Stratené momentum v protimonopolnom konaní iba podčiarkuje skutočnosť, že doterajšie vzájomné uvaľovanie sankcií je skôr symbolické a nespôsobuje závažnejšie „ekonomické bolesti“ ani jednej zo strán.

Zlyhanie Komisie v prípade protimonopolného konania proti Gazpromu „by znamenalo, že Komisia je slabá a nie je schopná hájiť vlastné pravidlá," povedal litovský minister energetiky Jaroslav Neverovič a zároveň varoval, že takto sa môže Gazprom v budúcich rokovaniach pokúsiť o návrat k starým praktikám.

Európska komisia uvádza, že z členských krajín únie je šesť plne odkázaných na zemný plyn z Ruska. V Litve, Lotyšsku a na Slovensku pokrýva dokonca tento zdroj energie viac ako štvrtinu celkových energetických potrieb krajiny. Ostatné krajiny Európskej únie úplne závislé na ruskom zemnom plyne sú Bulharsko, Estónsko a Fínsko.

Čaká sa na "sľúbené" ústupky od Gazpromu

Pred tromi rokmi nastal posun v prípade vďaka Litve, ktorá zažalovala Gazprom za neprimerane vysoké ceny.

V decembri minulého roka, dva mesiace pred udalosťami na Ukrajine, sa zdalo, že komisár Almunia už pritlačí Gazprom k múru. Gazprom mal ponúknuť EÚ ústupky, aby odvrátil protimonopolné vyšetrovanie.

Alexander Medvedev, ktorý stál vtedy na čele divízie Gazpromu pre export, mal, podľa anonymného zdroja blízkeho rokovaniam, prisľúbiť, že dohoda by mohla byť uzavretá ešte pred začiatkom Zimných olympijských hier v Soči.

K dohode a urovnaniu sporu nedošlo a následné rokovania medzi predstaviteľmi z oboch strán ukázali, že sa v názoroch na údajné predražovanie cien za plyn rozchádzajú.

Teraz, keď ukrajinská kríza rozdelila Rusko a Západ, ako nič iné od čias studenej vojny, je dosť nepravdepodobné, že Gazprom bude musieť čeliť formálnym protimonopolným obvineniam a následne revidovať svoje dlhodobé zmluvy s krajinami, ako je Litva.

Možné dopady

Formálne obvinenia by so sebou priniesli možnosť pokutovať Gazprom. Pokuta by sa mohla vyšplhať až na úroveň 10 mld. eur.

Existujú obavy, že ruský prezident Vladimír Putin obviní úniu z toho, že prípad protimonopolného konania použije ako zámienku pre rozšírenie sankcií na zemný plyn.

To by mohlo pre Putina poslúžiť ako zámienka k odvetným opatreniam, možno aj v podobe obmedzenia dodávok pre nadchádzajúcu zimu. Ruský líder už poveril svoju vládu, aby tento prípad „veľmi pozorne“ sledovala.