Tím autorov pôsobiaci na katedre Medzinárodných vzťahov a európskych štúdií Masarykovej univerzity v Brene spracoval štúdiu, ktorá nesie anglický názov The Future of Natural Gas Security in the V4 Countries: A Scenario Analysis and the EU Dimension.
Zameriava sa na projekty Nord Stream, South Stream a Nabucco, ale tiež na severojužné prepojenia a LNG terminály v Poľsku a Chorvátsku. Cieľom je vyhodnotiť možný vplyv týchto projektov na zásobovanie plynom v strednej Európe.
Obsahuje SWOT analýzy českého, maďarského, poľského a slovenského plynárenského sektora a päť scenárov, ktoré počítajú s rôznymi variantmi infraštruktúrnych projektov. Pre vyhodnotenie scenárov navrhli matematický model tokov v sieti MEOS a viacero indexov, ktoré pokrývajú kľúčové ekonomické a politické dimenzie obchodovania so zemným plynom. Vychádzali pritom z údajov z roku 2010 z jednotlivých krajín V4.
Súčasťou analýz je aj úroveň Európskej únie, ktorá významne ovplyvňuje vývoj energetickej politiky členských štátov. Autori sa snažili vyhodnotiť fungovanie európskej energetickej politiky z praktického hľadiska a tiež zmeny po prijatí Lisabonskej zmluvy, na základe ktorej sa energetika právne zakotvila medzi tzv. zdieľané právomoci, hoci niektoré aspekty energetickej politiky ponechala v právomoci jednotlivých členských štátov. Autori štúdie predpokladajú, že európska energetická politika bude politiku jednotlivých krajín ovplyvňovať v rastúcej intenzite, preto by tejto dimenzii rozhodovania mali venovať zodpovedajúcu pozornosť.
Medzi hlavné ciele štúdie patrí nájdenie ekonomicky ideálneho vyťaženia zdrojov a transportných trás, odhalenie motívov pre alokáciu zemného plynu v danej sieti, posúdenie daných variant z pohľadu európskych orgánov a relevantných štátov.
Za predpokladu, že v podmienkach strednej Európy sa spoľahlivosť dodávok posudzuje najmä na základe transportných trás, a že nízke ceny priamo súvisia s diverzifikáciou zdrojov, v prípade Českej republiky napríklad autori odporúčajú zvážiť nasledujú
- diverzifikovať zdroje, čo so sebou prináša možnosť výberu a konkurenciu medzi dodávateľmi;
- prepojiť spotové trhy v Rakúsku a Poľsku
- presadzovať flexibilitu v rámci dlhodobých kontraktov, ale zároveň mať na zreteli ich význam pre rozvoj infraštruktúry
- podporovať dôležité infraštruktúrne projekty ako napríklad vybudovanie LNG terminálu Adria alebo prepojenie medzi Maďarskom a Slovenskom.
Autormi štúdie sú: Filip Černoch, Břetislav Dančák, Jana Kovačovská, Petr Ocelík, Jan Osička, Tomáš Vlček, Veronika Zapletalová.
Podrobný obsah publikácie nájdete na tomto odkaze.
Štúdiu si môžete objednať na adrese jirusek@iips.cz .