Výhody Ruska plynúce zo situácie Kosova

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Autor si vypožičal slová eurokomisára pre rozširovanie Olliho Rehna na opísanie situácie, v ktorej sa Srbsko nachádza – musí sa rozhodnúť, či chce pokračovať v ceste integrácie do euroatlantických štruktúr alebo „vojsť do medvedích útrob“. V tomto prípade to znamená vytvorenie vzťahu vájomnej závislosti s Ruskom. Analyzuje strategické dôvody, ktoré vedú Rusko k blokovaniu nezávislosti Kosova.   

Za prvé to umožňuje znovuožívajúcemu Rusku ukázať, do akej miery mu jeho produkcia plynu priniesla späť „medzinárodné svaly“. Druhým dôvodom je, že tieto okolnosti dávajú Rusku šancu rozdýchať stratený obdiv slovanských štátov na Balkáne, ktoré sa Rusku po rozpade Sovietskeho zväzu obrátili chrbtom k Moskve.

Najdôležitejším dôvodom je ale podľa autora snaha zbrzdiť európsky integračný proces bývalých komunistických krajín juhovýchodnej Európy. Rusko nebude váhať v podpore Srbska, pretože uspokojiť Srbsko je pre prezidneta Putina dôležité. Predpokladá, že Srbsko bude za túto službu dlžníkom Ruska. Ruská rétorika, navyše postupne naberie na sile s pribúdajúcimi ekonomickými prepojeniami, ako napríklad predaj srbských aeroliniek ruskému operátorovi, poskytnutie operačného priestoru ruskému gigantu Gazprom a iné.

Srbsko a Rusko budú vo väčšej miere ekonomicky a politicky prepojené a pre Srbsko bude neskôr tažké opustiť túto cestu, tvrdí autor. Komisár Olli Rehn nedávno varoval Srbsko, že riskuje „udusenie v útrobách ruského medveďa“. Tieto hrozby však Srbsko nevystaršili, naopak Tomas Nikolič, podpredseda opozičnej srbskej radikálnej strany verejne vyhlásil, že Srbsko nemusí udržiavať vzťahy s NATO a bude hľadať v otázke Kosova pomoc v Rusku.


Originál analýzy v anglickom jazyku nájdete na tejto linke