Vzťahy EÚ-Kazachstan sa musia vyvinúť. Ropa nie je budúcnosť

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Erlan Idrissov je ministrom zahraničných vecí Kazachstanu.

„Keď sa tento rok prvá ropa komerčne odčerpá z poľa Kashagan, bude to výsledok viac ako dekády blízkej spolupráce medzi Kazachstanom a medzinárodnými energetickými spoločnosťami. Technicky náročné podmienky, ktoré zahŕňali extrémne teploty, plytké vody a zložitú geológiu, priniesli do nášho národa najlepšie mozgy v priemysle. Kashagan a iné projekty v Kaspiku by neboli možné bez expertízy energetických spoločností Európy.

Total, Eni a Shell vo veľkom investovali v Kaspickej oblasti. Pre konzorcium spoločností, ktoré projekt uskutočňujú, sú prínosy jasné. Pole Kashagan je najväčším objavom za štyri desaťročia s potenciálom dodať viac ako 12 miliárd barelov ropy.

Partnerstvo tiež prinesie obrovský úžitok ľuďom Kazachstanu – niečo, čo sme už videli prostredníctvom našich existujúcich úspešných partnerstiev s medzinárodnými energetickými spoločnosťami. Ropa a plyn poháňali 10-násobný nárast nášho národného HDP v posledných 15 rokoch s výnosmi investovanými rozumne do našej budúcnosti a našich občanov.

Naši ľudia sa môžu tešiť zo životných štandardov, ktoré si ani nepredstavili v čase, keď sa naša krajina stala pred 21 rokmi nezávislou. Odložili sme stranou peniaze, aby nás ochránili pred globálnymi ekonomickými šokmi a zároveň sme investovali do modernej infraštruktúry, zdravia, blahobytu, vzdelávania a zručností. Energetické firmy tiež musia hrať svoju rolu v rozvoji miestnych zručností a expertízy, aby zanechali trvalé dedičstvo pre občanov Kazachstanu.

A, samozrejme, Európa tiež mala prínos, keďže sme pomohli naplniť životne dôležité energetické potreby. Európska únia je naším najväčším obchodným partnerom a ropa a plyn tvoria až 80 % nášho vývozu. Nový rozvoj v Kazachstane nám umožní uľahčiť obavy Európy v energetickej bezpečnosti počas nasledujúcich desaťročí.

Ale zatiaľ čo ropa bola dosiaľ ekonomickým základom vzťahov EÚ-Kazachstan a odrazovým mostíkom pre náš pozoruhodný hospodársky rast, nedovolíme, aby definovala našu budúcnosť. Silno investujeme do diverzifikovania našej ekonomiky a rastu vysoko-kvalifikovaných hi-tech priemyslov.

Kľúčové tiež je naše uvedomenie si, že globálny boj proti klimatickej zmene znamená, že sa bude musieť prejsť od fosílnych palív k obnoviteľným zdrojom energie.

Môže sa zdať divné hovoriť o klimatickej zmene, keď väčšinu západnej Európy zasiahli mrazivé teploty a sneh. Samozrejme, ale náhle návaly chladného počasia nie sú  ničím prekvapivým, hoci ročné teploty dosahujú rekordné výšky.

Klimatickí odborníci dlho varovali, že častejšie a vážne návaly extrémneho počasia – či už suchá, vlny horúčav alebo mrazivé obdobia – budú tiež výsledkom zmien, ktoré našej atmosfére spôsobujeme. Keď sa pozrieme okolo sveta, existuje veľa dôkazov, ktoré svedčia o tom, že tento vzorec už v plnom prúde prebieha.

Musíme spolu nájsť cesty poháňať naše ekonomiky bez otravovania našej atmosféry. Veríme, že to musí zahŕňať rozšírenie civilnej jadrovej energie do nových krajín.

Viem, že to môže spôsobiť poplach. Existujú reálne obavy, že obohatený urán by sa mohol previesť z civilných účelov na výrobu jadrových zbraní alebo padnúť do rúk teroristických skupín. Ale verím, že tieto obavy je možné zmierniť prostredníctvom Banky pre jadrové palivo, pod záštitou Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.

Banka by poskytovala obohatený urán krajinám, ktoré chcú rozvíjať ich civilné jadrové programy a brala ho späť pre opätovné spracovanie. S našou stabilitou ako krajiny, našou expertízou v jadrovej bezpečnosti a naším záznamom, že sme sa dobrovoľne zriekli štvrtého najväčšieho jadrového arzenálu na svete, veríme, že Kazachstan je ideálnym hostiteľom pre banku. IAEA privítala našu ponuku a rozhovory sú v pokročilom štádiu.

Jadrová energia, samozrejme, nemôže byť jedinou odpoveďou na poháňanie ekonomík udržateľným spôsobom. Potrebujeme aj rýchlu expanziu a rozvoj obnoviteľných zdrojov energie.

Minulý mesiac prezident Nursultan Nazabajev stanovil našej krajiny úlohu aspoň polovice našich vlastných energetických potrieb z alternatívnych a obnoviteľných zdrojov do roku 2050. Pre krajinu s jednými z najväčších svetových zásob fosílnych palív a v tomto momente veľmi malým obnoviteľným sektorom, ide o odvážne prehlásenie. Ale v našej krajine existuje obrovský potenciál napríklad na rozvoj veternej a solárnej elektriny, rovnako ako na znižovanie plytvania energiou. Európa už je lídrom v tomto sektore a my potrebujeme vašu expertízu, aby pomohla naplniť tieto ambície.

Bolo to zameranie na ´Budúcu energiu´ ako našu tému, ktorá pomohla Astane, nášmu hlavnému mestu, získať právo usporiadať Expo 2017. Sme presvedčení, že šanca ukázať príklady posledného vývoja energetiky z celého sveta pomôže urýchliť revolúciu zelenej energie, ktorú potrebujeme.

Expo 2017 považujeme za kľúčovú súčasť našej iniciatívy Zelený most, aby sme spojili vlády, medzinárodné organizácie a súkromný biznis pri hľadaní riešení pre udržateľný rast. Musíme byť ambiciózni v tvorbe partnerstiev, aby sme sa podelili o technológiu a najlepšie postupy s krajinami vo svete, bez ohľadu na ich štádium rozvoja. Môžeme začať úspešne riešiť klimatickú zmenu len vtedy, keď sa to podarí bez spomaľovania ekonomického rastu.

Od získania našej nezávislosti pred dvadsiatimi rokmi boli vzťahy Kazachstanu s EÚ definované energetikou. Naše ropné bohatstvo a projekty ako Kashagan garantujú toto partnerstvo v nasledujúcich dekádach. Avšak klimatická zmena a ekonomická efektívnosť nútia k zmenám energetických zvykov, takže sa medzi nami zmení povaha ekonomických vzťahov. Ale tak ako boli dosiaľ európske firmy ústredné pre náš pozoruhodný úspech, tak budú ústredné pre naplnenie našich odvážnych ambícií pre budúcnosť – pre prospech každého.“