Krajiny nemôžu očakávať podporu projektov automaticky

Zdroj: EC

Štátny tajomník ministerstva financií Vazil Hudák povedal, že Junckerov balík nemôže viesť k pokušeniam meniť národné alokácie pri štrukturálnych a kohéznych fondoch. Nepredznačuje ale tento balík ako investičný nástroj aj niečo pre budúcnosť kohéznej politiky?


V Junckerovom balíku neexistuje nič ako národná alokácia, teda  určitá časť prostriedkov vyčlenená pre konkrétnu krajinu. Zo strany Slovenska zaznelo, že by predsa len aspoň regionálne rozloženie projektov malo byť zohľadnená. Bude?

Európska komisia má budúci týždeň predstaviť svoj pracovný program. Jean-Claude Jucnker a prvý podpredseda EK zodpovedný za lepšiu reguláciu Frans Timmermans sa netajili ambíciou pristupovať k regulácii umiernene, dokonca stopnúť niektoré regulácie, ktoré už nastúpili legislatívny proces. Po tom, čo predstavitelia podnikateľskej sféry uviedli zoznam konkrétnych legislatívnych balíkov, ktoré by z ich pohľadu mohli byť zastavené, zdvihla sa zároveň vlna odporu ostatných zainetersovaných skupín a niektorých členských štátov, čo možno naznačuje, že túžba po deregulácii nie je taká veľká ako sa niekedy zdá. Ako akom duchu sa niesla diskusia o pracovnom programe EK?