Cyprus sa drží záchranného plánu

Víkendový rad pred cyperskými bankomatmi, Zdroj: TASR/AP Photo/Petros Karadjias

Inšpektori z tzv. Trojky zloženej zo zástupcov Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu navštívili v druhej polovici júla Cyprus, aby posúdili pokrok krajiny v plnení podmienok medzinárodnej pomoci.

Ako vyplýva z predbežnej správy, ktorú získala agentúra Reuters dospeli k záveru, že sa drží stanoveného plánu.

Cyprus je tak na dobrej ceste získať 1,5-miliardovú tranžu z 10-miliardového balíka. Správu Trojky teraz ešte musia schváliť ministri financií.

Prostriedky pôjdu na rekapitalizáciu finančného sektora. Nebudú sa týkať Bank of Cyprus, ktorá má osobitný plán reštrukturalizácie, a zaniknutej banky Leiki.

Ekonomiku ostrova tvrdo zasiahla reštrukturalizácia jej premršteného bankového sektora. Podľa očakávaní by mala zaznamenať 8,7-percentný pokles. Úpadok by mal pokračovať aj v roku 2014 na úrovni 3,9 %. V roku 2015 by však už mala začať znovu rásť o 1,1 %.

Rozpočtový deficit by mal tento rok stúpnuť na 6,5 % po minuloročných 6,3 %. Vrcholiť by mal v roku 2014 na úrovni 8,4 %, nasledujúci rok klesnúť na 6,3 % a v roku 2016 na 2,9 %.

„Fiškálne ciele sú napĺňané v dôsledku významných konsolidačných opatrení, ktoré sú v plnom prúde a tiež vplyvom obozretného plnenia rozpočtu,“ píše sa v správe. „V dôležitých oblastiach prebehli štrukturálne reformy, hoci v niekoľkých prípadoch bolo spozorované oneskorenie alebo neúplnosť," pripúštajú inšpektori. 

Podľa správy však zatiaľ nedošlo k žiadnym zmenám v kľúčových makroekonomických predpokladoch, ktoré by mohli zmeniť pôvodný predpoklad, že cyperský dlh dosiahne vrchol v roku 2015 (127 %). V roku 2016 by mal klesnúť na 123 %.

(EurActiv/Reuters)