Cyprus vydal licencie na prieskum plynu

Cyprus v decembri 2011 objavil na dne mora vo svojom okolí zemný plyn. V štvrtok (24.1.) vydal licencie týkajúce sa troch oblastí na juhu a juhovýchode ostrova konzorciu, ktoré obe firmy založili.

„Objav uhľovodíkov Cypru, v spojení s tými, ktoré sa našli v širšom regióne Stredomoria, vytvorili nové skutočnosti a vyhliadky pre krajiny,“ uviedol Neoklis Sylikiotis cyperský minister pre obchod, zodpovedný za energetiku.

Americká spoločnosť pri prvom pokuse hľadania zemného plynu v decembri 2011 údajne našla medzi 141 – 226 miliardami metrov kubických suroviny. V oblasti sa aktivizoval aj Izrael, ktorý v posledných rokoch tiež zaznamenal veľké objavy plynu.

Izrael i Cyprus chcú pri rozvoji svojich ložísk spolupracovať. Proti rozvoju fosílnych zdrojov Cyprom pri pobreží sa stavia Turecko, podľa ktorého zasahuje do teritoriálnych vôd, ktoré si nárokuje medzinárodne neuznaná Severocyperská turecká republika.

V súlade s medzinárodným bailoutom Cyprus dúfa, že by príjmy z plynu mohol použiť na splatenie núdzovej pomoci.

Možné ďalšie licencie

O pomoc požiadal Cyprus v júni 2012 Európsku úniu a Medzinárodný menový fond v snahe získať prostriedky na rekapitalizáciu svojho bankového systému. Ten sa do problémov dostal z dôvodu vysokej previazanosti s gréckym dlhom. Dohoda o poskytnutí finančnej pomoci vo výške 17,5 miliardy eur by sa mohla uzavrieť v marci.

Z podpisu kontraktov s konzorciom oboch firiem štát zarobí 150 miliónov eur, ktoré Cyprus nutne potrebuje.

Minister Sylikiotis pre agentúru Reuters uviedol, že k pokroku dochádza aj v osobitných rozhovoroch s francúzskou firmou Total, ktorá sa zaujíma o ďalšie dva podmorské bloky.

„V oblasti existujú veľmi silné indikácie plynu a je možné, že aj ropy,“ povedal minister s odkazom na exkluzívnu hospodársku zónu.

Z licencií pre ENI a Kogas by podľa Sylikiotisa mohli vzniknúť synergie, keďže dva z blokov vedú po ceste plynovodu, ktorý by mal podľa koncesie firmy Noble prepravovať plyn do pobrežného terminálu na skvapalnenie plynu, ktorého náklady sa odhadujú na 8-10 miliárd eur.

Plyn výhodný pre celú EÚ

V júli 2012 minister pre obchod uviedol, že od roku 2019 by krajina mohla začať plyn aj vyvážať.

Agentúra AFP citovala analytikov, podľa ktorých sa Európa nemusí báť poskytnúť Cypru pôžičku, lebo z objavených zásob plynu bude sama profitovať.

Charles Ellinas, šéf nedávno založenej štátnej spoločnosti pre uhľovodíky (KRETYK) tvrdí, že Cyprus by svojim vývozom mohol pokryť asi 10 % energetických potrieb EÚ. „Nie je to úplne hypotetické. Európa je obrovsky závislá na Rusku a Cyprus to môže pomôcť zredukovať,“ uviedol.

Analytička Fiona Mullen odhadla, že príjmy z ťažby plynu by neskôr mohli byť najmenej 1 miliarda eur ročne. „Ale myslím si, že uvidíme akýkoľvek významný príjem počas 15 rokov,“ dodala.

(EurActiv.com/Reuters)