Dohodu o Grécku si všetci vysvetľujú po svojom

Zdroj:TASR

Dohoda z piatkového stretnutia ministrov financií o štvormesačnom predĺžení programu čaká ešte na plán reforiem novej gréckej vlády. Ten majú Atény predložiť veriteľom dnes.

„Dnešok bol prvým krokom v procese znovunadobudnutia dôvery,“ povedal na tlačovej konferencii v piatok šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

Slovensko zatiaľ spokojné

Podľa slovenského ministra financií Petra Kažimíra ide o dohodu, na ktorú všetci čakali.

„Táto tzv. cestovná mapa nám vytvára priestor na úspešné ukončenie programu a v tomto tranzitívnom období pripraviť nový reformný plán pre Grécko, spoločne s Gréckom," konštatoval po skončení rokovaní v Bruseli.

Kažimír zdôraznil, že bola splnená aj kľúčová podmienka Slovenska. Grécko sa totiž politicky zaviazalo splatiť všetkým svojim veriteľom všetky záväzky v plnej výške a načas.

„Grécka vláda žiadala o čas a priestor, dostali ich. Teraz je rad na nich a majú jasnú domácu úlohu, prísť s balíkom reformných opatrení, ktorý bude musieť následne odobriť Európska centrálna banka, Európska komisia a Medzinárodný menový fond,“ dodal slovenský minister financií.

Tvrdší bol vo svojich vyjadreniach premiér Robert Fico, ktorý v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 vyhlásil, že grécky premiér Alexis Tsipras a jeho ministri dostali v uplynulých dňoch pri rokovaniach v Bruseli jasnú príučku.

"Mysleli si, že postavia novú vládu a oznámia celej Európe, že neplatí nič, čo dohodli predchádzajúce vlády, nebudú sa platiť dlhy a ideme od začiatku. Som rád, že po niekoľkých stretnutiach veľmi rýchlo pochopili, kde je realita," vyhlásil.

Vec interpretácie

Grécku po piatkovej dohode nehrozí, že už na budúci mesiac nebude mať peniaze, čo by mohlo znamenať jeho odchod z menovej únie. Vytvára zároveň pre novú grécku vládu priestor na to, aby sa s veriteľmi dohodla na dlhodobejšom riešení svojich finančných problémov.

Glosovanie piatkovej dohody je rôzne na oboch stranách rokovacieho stola.

„Byť vo vláde je stretnutie s realitou a realita častokrát nie je taká pekná ako sen,“ povedal nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

„Gréci budú mať určite problém vysvetliť dohodu svojim voličom,“ dodáva.

Jeho grécky náprotivok Janis Varoufakis na druhej strane povedal, že rozhovory ukázali, že voľby naozaj môžu priniesť do Európy zmenu. Prehlásil, že sa mu podarilo odvrátiť „opatrenia smerujúce k recesii“ a že plány na zvyšovanie minimálnych miezd a obnovenie niektorých miest v štátnej správe sú stále aktuálne.

„Nikto od nás nebude žiadať, aby sme zavádzali do našej ekonomiky a spoločnosti opatrenia, s ktorými nesúhlasíme,“ dodal Varoufakis.

V pondelok musí Grécko v písomne Euroskupine predložiť zoznam reforiem, ktoré plánuje ako súčasť dobiehajúceho záchranného programu zaviesť.

Ak ním uspokojí EK, ECB a MMF, predĺženie pomoci budú následne ratifikovať aj členské štáty, v niektorých prípadoch aj cez svoje národné parlamenty.

Definitívnu zelenú by program mohol dostať v utorok, po tom, čo ho ministri financií skonzultujú cez telekonferenciu. Ak by nastal problém, znova sa zídu v Bruseli, čo je podmienka, na ktorej trvalo najmä Španielsko. V krajine je rovnako na vzostupe radikálna ľavica, všeobecné voľby sa blížia. Španielska stredo-pravá vláda sa chce ubezpečiť, že grécka vláda pod vedením Syrizy nezíska žiadne špeciálne zaobchádzanie.

Tsipras pôvodne žiadal šesťmesačné predĺženie programu, ktorý má vypršať tento mesiac. Nemecko malo problém s formuláciou pôvodnej gréckej žiadosti. Veritelia trvali na kratšom časovom úseku, a žiadali od Atén ďalšie záruky.

Grécko ministri financií navyše prinútili vzdať sa kontroly nad finančným balíkom určeným na rekapitalizáciu bánk. Ako vysvetlil šéf Euroskupiny, stalo sa tak preto, aby sa členské štáty ubezpečili, že pôjdu naozaj na ozdravenie bankového sektora a nie na „reakapitalizáciu vlády“.

EurActiv.sk/TASR