EÚ možno nebude nútiť banky, aby oddelili vysoko rizikové obchody

Zdroj: EurActiv.com

Eurokomisár pre finančnú stabilitu, finančné služby a kapitálové trhy Jonathan Hill v liste prvému podpredsedovi Európskej komisie (EK) Fransovi Timmermansovi uviedol, že je potrebné najskôr preskúmať, aký pokrok je možné dosiahnuť pri presadzovaní požiadavky na oddelenie rizikových obchodov. Cieľom navrhovaného opatrenia je zabrániť, aby v prípade, že tieto obchody prinesú problémy, museli ich dôsledky znášať aj bežní klienti, ktorí majú v banke svoje účty a vklady.

Ale zavedenie kontroverzného kroku viazne. Niektoré členské štáty, dokonca aj Európska centrálna banka (ECB), majú totiž obavy, že by to mohlo uškodiť trhu s dlhopismi. Informovala o tom agentúra Reuters.

Hill v liste píše, že ak návrh na oddelenie rizikových obchodov nezíska dostatočnú podporu členských štátov, únia by ho mohla stiahnuť. Ale zároveň dodáva, že je predčasné sťahovať akýkoľvek návrh. Európsky parlament, ktorý nové pravidlá už schválil, často postupuje tvrdšie proti bankám ako EK a bude zrejme proti vypusteniu tohto aj ďalších bodov z celkového návrhu reforiem.

Hill môže čeliť aj obvineniam, že ako občan Británie sa stavia na stranu londýnskych bánk. Chce tiež požiadať o analýzu súhrnného vplyvu všetkých reforiem, ktoré EÚ zaviedla od finančnej krízy v rokoch 2007-09. Banky sa už dlhšie dožadujú podobnej štúdie a veria v podporu ich názoru, že množstvo regulácií sťažuje a predražuje poskytovanie úverov slabej ekonomike.

Hlavnou úlohou eurokomisára Hilla je vytvoriť úniu kapitálových trhov (capital markets union, CMU), vďaka ktorej by firmy mohli získavať peniaze na trhoch a znížila by sa ich závislosť od bankových úverov.