Francúzi nebudú chcieť viac času na skresanie deficitu

Merkelová/Hollande, Zdroj: TASR/AP Photo/dapd/ Stefi Loos

Francúzsko sa prihlásilo k prísnym pravidlám Európskej únie týkajúcim sa výšky rozpočtového deficitu. Informovala o tom agentúra DPA.

„Existujú pravidlá, existujú dohody, nikto ich nespochybňuje. Nikomu by som to neodporúčal, a už vôbec nie Francúzsku,“ povedal francúzsky minister financií Michel Sapin v spoločnom rozhovore so svojím nemeckým náprotivkom Wolfgangom Schäublem pre nemecký denník Handelsblatt.

Sapin zdôraznil, že Paríž nepožaduje od Európskej komisie ďalší odklad pre zníženie rozpočtového schodku pod hranicu troch percent.

„Nejde mi o to, aby som žiadal viac času. Chcem dodržiavať európske pravidlá a spoločne s partnermi nájsť správne načasovanie, aby sme mohli znížiť výdavky a deficity a zároveň podporiť rast.“ Komisia už dala v minulosti Francúzsku viac času na konsolidáciu rozpočtu.

Podľa Schäubleho sa Francúzsko nachádza z dôvodu vysokých dlhov a nedokončených reforiem v kríze dôvery. „Keď zažívate krízu dôvery, nie je úplne ľahké sa z nej dostať,“ uviedol Schäuble.

Taliansko a spol

Skupina členských krajín na čele s Talianskom pod vedením socialistického premiéra Mattea Renziho žiada, aby sa európsky Part stability a rastu – posilenný súbor pravidiel o rozpočetovej disciplíne v EÚ – uplatňoval flexibilne, aby krajinám umožňoval robiť potrebné štrukturálne refromy a investície dlhodobo poháňajúce hospodársky rast.

Slovensko sa k tejto požiavke hlási tiež, z dficitu by si chcelo odpočítať napríklad reformu zníženia odvodov pre nízkopríjmových ľudí.

Premiér Fico opakovane pripustil, že nejde o snahu Pakt stability a rastu otvárať, skôr len jeho implementácii využiť všetky možnosti pre výnimky, ktoré ponúka a zatiaľ neboli aktivované.

Európska rada vo svojich záveroch z 24. a 25. júna istú mieru flexibility podporila. Týmto smerom by chcel podľa svojich vyjadrení ísť aj nový predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker (úradu sa ujme až 1. novembra 2014).

Nový eurokomisár je proti flexibilite

Nový komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Jyrki Katainen (po eurovoľbách nahradil svojho krajna Olliho Rehna) varoval pred uvoľnením Paktu stability a rastu EÚ.

Diskusie o väčšej flexibilite pri výklade Paktu sú podľa neho nebezpečné. Informovala o tom agentúra DPA.

„Chcem zabrániť každej špekulácii, že sa tieto pravidlá dajú obísť alebo že sa dajú interpretovať kreatívnymi spôsobmi,“ povedal Katainen v rozhovore pre nemecký denník Die Welt.

Liek pomáha, len ak sa prehltne

Katainen požaduje reformy predovšetkým od Talianska. 

„Pre Taliansko je najdôležitejšie, aby konečne presadilo reformy,“ uviedol Katainen. „Dve minulé vlády rozhodli o dôležitých reformách a aj táto vláda má ambiciózne plány. Veľmi by však pomohlo, ak by najprv presadila to, o čom sa už rozhodlo,“ povedal na Renziho adresu. „Liek pomáha, len keď sa aj prehltne.“

Podobne to vidí aj prezident Európskej centrálnej banky, Talian, Mario Draghi.

"Štrukturálne reformy spojené so škrtaním vládnych výdavkov a znižovaním daní sú jedinou cestou k obnoveniu hospodárskej stability,“ povedal poslancom vo výbore pre hospodárske a menové veci Európskeho parlamentu.

„Mali by sme byť veľmi opatrní, aby sme neurobili krok späť od tohto významného výdobytku, alebo aby sme oslabili jeho implementáciu na úroveň, kedy už nebude považovaný za dôveryhodný rámec.“

Zároveň prízvukoval, že súčasné pravidlá poskytujú dostatočnú flexibilitu.

 EurActiv.sk/TASR