Francúzsko otvorene za finančné transfery v eurozóne

zdroj: Wikimedia

"Status quo vedie k samozničeniu," povedal o eurozóne francúzsky minister hospodárstva Emmanuel Macron pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung.

Finančná kríza a rokovania o záchrane Grécka podľa neho dokázali, že menová únia nemôže ďalej fungovať tak ako doteraz a potrebuje nanovo vystavať.

Macron podporil myšlienku finančných transferov medzi hospodársky silnými a slabými krajinami.

„Menová únia bez finančných transferov – to neexistuje! Silní musia pomôcť,“ povedal pre nemecké noviny minister. Veľkosť rozpočtu na to určeného bude vypovedať o dôveryhodnosti eurozóny ako takej, dodáva. 

Nemecko vystupuje proti vytvoreniu transferovej únie, minimálne do doby, kým sa nestabilizuje rozpočtová disciplína.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová ale v minulosti vyslovila ochotu akceptovať vytvorenie menšieho spoločného rozpočtu, ktorý by mohol pomôcť krajinám čeliť ekonomickým otrasom.

Júnová "správa 5 prezidentov" pod názvom "Dobudovanie hospodárskej a menovej únie v Európe" špecificky o rozpočte pre eurozónu nehovorí, spomína ale možnosť vytvorenia „mechanizmu absorbovania hospodárskych otrasov v eurozóne.“

(viac v článku: Smerom k európskemu ministerstvu financií)

Macron v rozhovore zároveň konkretizoval nedávne návrhy francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda na vytvorenie ekonomickej vlády v eurozóne. Podľa neho by mala vzniknúť funkcia nového eurokomisára, ktorý by mal koordinovať hospodársku, finančnú a sociálnu politiku členských krajín eurozóny. „Nebol by len ministrom financií eurozóny, ale aj osobou, ktorá prideľuje investičné prostriedky, alebo spolupracuje pri tvorbe politiky pre trh práce,“ dodal Macron.

Macron je presvedčený, že Francúzsko by takéto zmeny schválilo aj v referende. Únia by sa na nich podľa neho mala dohodnúť do roku 2019, aby sa stali súčasťou revízie zmlúv o EÚ.  

Náboženská vojna

Macron pred pár dňami upútal aj svojimi vyjadreniami na odbornej konferencii pre nemeckých diplomatov. Vyhlásil, že Európa by mala skončiť „náboženskú vojnu“ o dlh.

Na jednej strane sporu vidí protestantskú severnú Európu, ktorí akýkoľvek dlh odmietajú na druhej zadlžených katolíkov na juhu.

Pohľad protestantov podľa neho znie „niektoré členské štáty zlyhali, nerešpektovali svoje záväzky a musia za to platiť do konca života“.

Na opačnom konci sú katolíci, pričom Francúzsko je podľa Macrona skôr na ich strane, ktorí hovoria „zlyhali sme, ale chodíme do kostola, vysvetľujeme situáciu a môžeme budúci týždeň začať odznova“.

„Možno by sme mali nájsť rovnováhu medzi týmito dvoma prístupmi,“ povedal nemeckým diplomatom. Opakovane sa v prejave odvolával na potrebu francúzsko-nemeckej spolupráce.  

EurActiv.sk/TASR