Francúzsko sa podvolilo rozpočtovým požiadavkám EÚ

Francúzsky minister financií Michel Sapin, Foto: EP

Francúzska rada ministrov schválila program stability na roky 2014 až 2017. Hlavným cieľom obsiahleho rozpočtového a úsporného plánu je dodržať podmienky Únie týkajúce sa verejného deficitu. Ide o závažný obrat v postoji novej francúzskej vlády, ktorá ešte začiatkom mesiaca naznačila, že uvažuje o tom, že by si od Bruselu vyžiadala viac času na ozdravenie štátnych financií.

Zníženie deficitu verejných financií pod 3 % HDP do roku 2015 nie je „fetišizmom alebo podriadením sa“, vyhlásil francúzsky minister financií Michel Sapin.

Kredibilita Francúzska v Únii

„Je v našich možnostiach konsolidovať verejné financie, čím sa potvrdí naša kredibilita,“ uviedol minister Sapin. Podľa jeho slov je dôveryhodnosť pre Francúzsko rozhodujúca, „ aby malo váhu v Európe“.

Vláda predpovedá zvýšenie ekonomického rastu o 1 % tento rok a o 1,7 % v roku 2015, čím by sa mohol znížiť deficit verejných financií zo 4,3 % HDP v roku 2013 na 3,8 %  v roku 2014 až na 3 % HDP v roku 2015. Tieto prognózy sú v súlade s cieľmi predošlej vlády, ktorá plánovala zníženie deficitu na 2,8 % HDP v roku 2015.

Európska komisia v roku 2009 posunula Francúzsku termín na plnenie kritérií. Aj teraz sa dalo sa, že Francúzsko uvažuje o možnosti vyrokovať si ďalší odklad, kým francúzsky premiér Manuel Valls verejne neprisľúbil, že vláda  dodrží svoje rozpočtové záväzky.

„Rytmus je o niečo pomalší, avšak my si splníme naše záväzky,“ potvrdil Sapin .

Francúzsko, podobne ako všetky krajiny eurozóny, muselo predložiť Európskej komisii  svoj program stability a urobilo tak 15. apríla. Komisia ho teraz posúdi a rozhodne o ďalšom postupe voči Parížu.

Obavy v Bruseli

Možné posunutie termínu na plnenie podmienok zo strany Francúzska vyvolalo v Bruseli začiatkom marca rozruch. Podľa názoru Komisie by Paríž mohol znížiť svoj verejný deficit na 3,9 % HDP v roku 2015, ktorý je stále vyšší oproti európskym cieľom a zmluvám.

Paríž vo vládnom programe stability plánuje zníženie verejného deficitu prostredníctvom implementácie ambicióznych úsporných opatrení v objeme 50 miliárd eur.

Počíta tiež so škrtmi, ktoré sa budú týkať štátnych úradov, miestnych samospráv či zdravotného poistenia. Francúzska vláda chce zaviesť sériu opatrení na obnovenie konkurencieschopnosti podnikov a firiem a tiež na zvýšenie zamestnanosti  prostredníctvom „paktu zodpovednosti“.

Podľa názoru vlády by pakt stability a konsolidácia verejných financií  mala udržať úrokové sadzby na nízkej úrovni. „0,5 % zvýšenie úrokových sadzieb francúzskeho dlhu predstavuje  vyššie náklady o 10 miliárd eur ,“ varoval minister Sapin.

Len niekoľko týždňov pred voľbami do Európskeho parlamentu dostanú vládne návrhy – hoci sú v súlade s požiadavkami Únie –  francúzsku Socialistickú stranu do nebezpečnej pozície. Európski socialisti (S&D) totiž vo voľbách vedú kampaň zameranú proti úsporným politikám, aby sa odlíšili od európskej ľudovej strany ( EPP) a jej lídra Jean-Claude Junckera.