Francúzsko verí svojmu odhadu deficitu

Francúzsky minister financií Michel Sapin, Foto: EP

Francúzsko je odhodlané znížiť deficit verejných financií na 3 % HDP do roku 2015, reagoval minister financií Michel Sapin po zverejnení jarnej prognózy Európskej komisie.

Podľa Komisie dosiahne francúzsky deficit verejných financií v budúcom roku úroveň 3,4 % HDP, čo viac než je stanovené v zmluve o fiškálnej zodpovednosti. Paríž už pritom dostal od Bruselu viac času na splnenie tohto kritériá. V prípade jeho nedodržania Francúzsku hrozia finančné sankcie.

Komisia v prognóze konštatuje, že francúzska ekonomika „pomaly smeruje k oživeniu najmä vďaka domácemu dopytu“. Istý pokrok je badateľný. Komisia sa minulý rok vo februári domnievala, že Francúzsko bude schopné znížiť svoj deficit len na úroveň 3,9 % HDP v roku 2015.

„Zmena z 3,9 % na 3,4 % v priebehu dva a pol mesiaca naznačuje, že niečo sa udialo vo Francúzsku,“ povedal na tlačovej konferencii Sapin.

Otázny je aj rast francúzskej ekonomiky. Kým Paríž očakáva rast na úrovni 1,7 % v roku 2015, odhad Komisie je blízko 1,5 %. Tento rozdiel vyplýva z rôznych prognóz deficitu verejných financií. Ak je ekonomický rast nižší, menšie bude aj zníženie verejného deficitu. Bez udržateľnejšieho rastu bude mať Francúzsko nižšie daňové príjmy, čo si bude vyžadovať väčšie úsilie na vyrovnanie rozpočtu na rok 2015.

Čiastočná analýza

Podľa slov eurokomisára Siima Kallasa Komisia nedisponovala všetkými informáciami potrebnými na vypracovanie dôkladnej analýzy. V prognóze zohľadnila plán úsporných opatrení v objeme 50 miliárd eur. Niektoré opatrenia, ako napríklad zmrazenie penzií, však boli prezentované až neskôr.

Francúzsky prezident François Hollande pre týždenník Journal du Dimanche povedal, že návrat k ekonomickému rastu je blízko.

„Oživenie nie je úplné, avšak ekonomický zvrat je na obzore,“ povedal. „Táto fáza by mala vyústiť do silnejšieho ekonomického rastu, väčšej konkurencieschopnosti a redistribúcie nákupnej sily prostredníctvom zníženia daní,“ dodal Hollande.

Podľa jarnej prognózy z 5. mája Komisia očakáva, že „domáci dopyt bude kľúčovou hybnou silou rastu“. „Výdavky spotrebiteľov by mali progresívne prispieť k rastu, keďže skutočné príjmy benefitujú z nízkej inflácie a stabilizujúceho sa pracovného trhu,“ píše sa v prognóze.

Detailnejšiu prognózu o francúzskom stabilizačnom programe by mala Komisia  zverejniť 2. júna.

„Myslím si, že v priebehu jedného mesiaca dôjde k zhode v našich prognózach na úrovni 3 %,“ povedal Sapin.