Grécko nemá dohodu, v pondelok bude krízový summit

Zdroj: Európska rada

Predseda Európskej rady Donald Tusk zvolal mimoriadny summit krajín eurozóny na pondelok 22. júna.

Stretnutie ministrov financií v Luxemburgu vo štvrtok neprinieslo dohodu Grécka s veriteľmi.

„Je čas urgentne prediskutovať situáciu Grécka na najvyššej politickej úrovni,“ vyhlásil Tusk.

Európska rada sa v plnom zložení stretáva na pravidelnej naplánovanom summite  vo štvrtok a piatok budúci týždeň.

Patová situácia medzi gréckou vládou pod vedením Syrizy a veriteľmi trvá už 5 mesiacov.

Grécko má čas len do konca mesiaca, aby sa  dohodlo na opatreniach výmenou za poslednú tranžu druhého záchranného programu vo výške 7,2 miliardy eur. Bez nej ho blížiaca sa splatnosť 1,6 miliardy eur Medzinárodnému menovému fondu privedie k platobnej neschopnosti.

Šéf Euroskupiny Jeroen Dijssebloem vyhlásil, že je stále možné dospieť k dohode, na ťahu je podľa neho jasne grécka strana.

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici sa vyjadril, že pozoruje zmenu prístupu v gréckom vyjednávacom tíme, ktorý sa podľa neho správa menej konštruktívne. Detaily však neposkytol.

Grécke nárvhy

Grécky minister financií Janis Varufakis hovorí, že na štvrtkovom stretnutí predostrel nové návrhy, ktoré z jeho pohľadu predstavujú základ pre dohodu.

Varoufakis tiež tvrdí, že nepočul „ani jeden komentár“ na plány, ktoré predložil.

Jeho plán počíta s tým, že si Atény zoberú 30-ročnú pôžičku z Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM, stály euroval), aby mohlo Grécko odkúpiť svoje dlhopisy za 27 miliárd eur, ktoré momentálne drží Európska centrálna banka. Výhodou takéhoto riešenia pre Grécko sú aj nižšie úroky (1,5 % než si bude uplatňovať ECB).

Grécko by malo v júli a auguste splatiť ECB 6,7 miliardy eur.

Grécka vláda súhlasí, že podmienkou dobehnutia súčasného (druhého) programu a novo navrhovaného riešenia pre ďalšie obdobie, teda tretí program, sú reformné opatrenia. Tu nechce uhnúť zo svojich pozícií týkajúcich sa penzií a DPH.

Európska odpoveď

Šéf euroskupiny po stretnutí vysvetľoval, že o Varufakisovom návrhu nerokovali, pretože „logická postupnosť vecí je dospieť k dohode o podmienkach takéhoto riešenia, najmä pokiaľ ide o fiškálne opatrenia a reformy pred tým, než sa budeme pozerať do budúcnosti.“

O financovaní z ESM sa podľa Dijsselbloema nemôže diskutovať, kým nie je dohodnutá kondicionalita, ktorá pôžičky z ESM sprevádza. „Nemôžem politicky alebo právne avizovať nové financovanie z ESM, určite nie pred tým, než máme jasný program s podmienkami.“

Nehoda

Podľa Varoufakisa je eurozóna „nebezpečne blízko nastaveniu, ktoré akceptuje nehodu.“

„Povedal som svojim kolegom, aby takéto myslenie neakceptovali,“ odpovedal na otázku o možnom vystúpení z eurozóny.  

Hrozba gréckeho defaultu zosilnela po tom, čo šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová vylúčila predĺženie júnového termínu splatnosti dlhu voči MMF.

Vážnosť situácie potvrdzuje aj to, že americké ministerstvo zahraničných vecí apelovalo na obe strany, aby sa dohodli.

Grécka centrálna banka v stredu po prvýkrát varovala pred „bolestivým vystúpením z eurozóny a dokonca z EÚ“.

Grécky premiér Alexis Tsipras vo štvrtok navštívil Petrohrad, kde bol čestným hosťom ruského prezidenta Vladimíra Putina na tamojšom investičnom fóre.

Denník Financial Times píše, že ak sa obe strany nedohodnú do 30. júna, povedie to k pádu vlády pod vedením Syrizy. To by malo za následok predčasné voľby alebo ešte pravdepodobnejšie vytvorenie vlády národnej jednoty ako sa to stalo v roku 2012.

Sily, ktoré nedokážeme skrotiť

Janis Varoufakis má pre svojich kolegov trochu iný scenár.

„Máme morálnu povinnosť, nie len ekonomickú a politickú, prekonať tento pat. Teraz nie je čas na obviňovanie. Občania EÚ nás budú brať na zodpovednosť všetkých, ktorí sme neboli schopní zabezpečiť riešenie.“

„Hoci niektorí už rezignovali pod vplyvom nesprávnych hlasov, že Grexit nebude až taký strašný a zvyšok eurozóny z neho možno môže mať prospech, bola by to vec, ktorá spustí deštruktívne sily, ktoré nikto z nás nebude vedieť skrotiť.“  

Mentálne pripravení

Slovenský premiér Robert Fico dnes pri príležitosti rokovania s britským premiérom Davidom Cameronom vyhlásil, že Slovensko si želá, aby Grécko zostalo v eurozóne, ale nie za každú cenu.

„Sme pripravení mentálne aj technicky na krízový scenár, že by Atény vystúpili z eurozóny. Budeme dôsledne trvať na tom, aby si Grécko splnilo domáce úlohy," dodal.