Komisia skúma slovenský spôsob riešenia Váhostavu

Zdroj: TASR

Európska komisia skúma, či môže vláda Roberta Fica poskytnúť financie v prípade Váhostavu-SK. Informoval o tom portál Aktualne.sk.

Tím eurokomisárky pre hospodársku súťaž Margarethe Vestager zaujíma, či plány slovenskej vlády nie sú štátnou pomocou firme. Pre portál to nepriamo potvrdil hovorca Európskej komisie pre oblasť hospodárskej súťaže Ricardo Cardoso.

“Európska komisia je informovaná o tejto záležitosti a v súvislosti s ňou komunikuje so slovenskými orgánmi,“ uviedol.

Ešte v apríli otázku súladu návrhu zákona o reštrukturalizácii s legislatívou EÚ o poskytovaní štátnej pomoci písomne predostrel eurokomisárke Margareth Vestager slovenský europoslanec Ivan Štefanec (EĽS, nezávislý).

Jeho podnet sa týkal všeobecne vzťahu verejných financií k riešeniu situácie konkrétnej súkromnej firmy, v tomto prípade Váhostavu.

Štefanec verí, že Európska komisia má chuť prípady, ktoré sú „trochu podozrivé“ z hľadiska porušovania pravidiel hospodárskej súťaže riešiť, čo dokazuje aj jej konanie voči veľkým firmám ako je Gazprom či Google.

Štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc pre aktualne.sk potvrdil, že Európska komisia Slovensko kontaktovala. Komisiu podľa neho zaujímalo, či sa navrhovaným opatrením náhodou neposkytne neoprávnená štátna pomoc. "Požiadala nás o informácie týkajúce sa reštrukturalizácie Váhostavu," povedal pre web.

Kontroverzné je napríklad využitie prostriedkov z tzv. bankového odvodu na odkúpenie pohľadávok. Pôvodne mal totiž bankový odvod slúžiť na riešenie problémov bánk.

Zmenu použitia bankového odvodu pre potreby odkupovania pohľadávok voči Váhostavu riešila narýchlo prijatá novela. Podľa tejto zmeny je ho už možné použiť aj na iný účel, ako je záchrana bánk.

Momentálne podľa aktuálne.sk rezort financií rieši, akým spôsobom odkúpenie pohľadávok prebehne po procesnej stránke.

Nezaradený poslanec NR SR Jozef Kollár pred časom tiež upozorňoval na stanovisko Európskej centrálnej banky, podľa ktorého sa bankový odvod sa nedá použiť na iný účel ako na riešenie systémových, budúcich zlyhaní bánk.

Ministerstvo financií vtedy pre agentúru SITA reagovalo, že vládne legislatívne zmeny nebolo možné zaslať návrh zákona na konzultáciu s Európskou centrálnou bankou kvôli skrátenému legislatívnemu konaniu a ďalší postup s bankou skonzultujú. Národná banka Slovenska sa vyjadrila v podobnom duchu, keď konštatovala, že návrh mal byť konzultovaný s Európskou centrálnou bankou (ECB).

EurActiv.sk/TASR