Merkelová pochválila Francúzov za ekonomické reformy

Francúzsky premiér Manuel Valls na návšteve Berlína (zdroj: TASR)

Francúzsko „nie je chorým dieťaťom Európy“, povedal nový socialistický premiér Manuel Valls počas svojej prvej oficiálnej návštevy Nemecka. Cestu využil na predstavenie reformného plánu, ktorý by mal Francúzsku priniesť zníženie schodku verejných financií pod 3 % HDP.

Paríž ešte minulý týždeň oznámil, že rozpočtové pravidlá Európskej únie nebude napĺňať až do roku 2017. Prezident François Hollande zároveň odmietol zmenu 35-hodinového pracovného času a zníženie minimálnej mzdy.

„Prišiel som Vás ubezpečiť, že Francúzsko je na ceste reforiem,“ povedal Valls po pracovnom obede s kancelárkou Angelou Merkelovou. Na naštartovanie ekonomiky bude podľa Vallsa potrebná aj podpora dopytu zo strany Nemecka.

Francúzi by v nasledujúcom období mohli zopakovať reformy, ktoré pred desiatimi rokmi podstúpili ich susedia, naznačil premiér.

Nemecké obavy vraj chápe aj preto, že podobné kroky na skonsolidovanie rozpočtu a zvýšenie konkurencieschopnosti doteraz vo Francúzsku chýbali. Pre nevýkonnú francúzsku ekonomiku sa medzitým v Nemecku zaužíval termín „Krankreich“.

Kancelárka Merkelová uviedla, že Vallsova reformná agenda obsahuje „pozoruhodné množstvo opatrení“. V nasledujúcich troch rokoch by malo na podporu tamojších firiem smerovať 40 miliárd eur a zároveň by sa v rovnakom čase malo inde ušetriť 50 miliárd.

Napriek tomu deficit francúzskeho rozpočtu tento rok neklesne pod 4 % domáceho produktu. Podľa Merkelovej je Nemecko dobrým príkladom, že rast je možný spoločne s dodržiavaním rozpočtovej zodpovednosti.

Kým Európska centrálna banka tlači Francúzov k škrtaniu zbytočných výdavkov, nemeckí ekonómia zdôrazňujú skôr potrebu investícií do infraštruktúry.

Európska únia môže voči členským štátom, ktoré neplnia rozpočtové pravidlá, spustiť tzv. postup pri nadmernom deficite. Paríž by tak mohol čeliť trojmiliardovej pokute.

Kancelárka zdôraznila, že konečné rozhodnutie o predĺžení lehoty na konsolidáciu verejných financií vydáva Európska komisia. Tá už raz v roku 2013 vo francúzskom prípade rozhodla o odklade tejto povinnosti.

Zástupcovia eurozóny minulý týždeň Elyzejskému palácu vyčítali, že v záujme znižovania deficitu urobili len veľmi málo. [EurActiv.sk, 16. 9. 2014]

Pakt stability a rastu obsahuje určitú flexibilitu, dodala Merkelová. Práve flexibilitu pri výklade Paktu budú okrem Francúzov zrejme žiadať aj Taliani.