Ministri nie sú jednotní ohľadom bankového dohľadu

Zdroj: TASR/AP Photo/Virginia Mayo

Dohoda na budovaní bankovej únie je prvým pokusom integrovať odpoveď bloku na súčasnú krízu. Ministri financií sa snažili pokročiť v otázke jednotného dohľadu nad bankami, čo je jedným z jej pilierov. Otvorenou otázkou je miera právomocí Európskej centrálnej banky, ktorá by mala hrať ústrednú rolu.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble a jeho francúzsky rezortný kolega po včerajšom stretnutí uviedli, že k dohode dôjde už čoskoro. Niektoré krajiny však neskrývajú výhrady. Švédsko vidí zásadný problém plánu v tom, že neexistuje akceptovateľný spôsob, ktorý by nečlenom eurozóny umožnil zapojiť sa do schémy tak, aby boli na jednej úrovni so štátmi s eurom. Na vytvorenie systému podľa Štokholmu treba zmeniť zmluvu.

„ECB by mohla byť supervízorom, ale potom potrebujeme zvážiť zmenu zmluvy,“ uviedol po stretnutí švédsky minister financií Anders Borg. „Buď musíme zmeniť zmluvy, tak aby bolo jasné, že sa s každým štátom zaobchádza spravodlivo, alebo dohľad treba z ECB presunúť,“ vyhlásil.

Podobne sa vyjadrila aj rakúska ministerka financií Maria Fekterová, ktorá tiež vidí problém v spôsobe ako dať členov a nečlenov eurozóny, ktorí sa chcú do systému zapojiť, na jednu úrovni. Zložité je to najmä preto, že dohľad bude v rukách Európskej centrálnej banky a tá sa zodpovedá za menovú politiku 17 z 27 členských štátov. Rovnako spomenula nutnosť zmeny zmluvy.

Komisár zodpovedný za túto agendu Michel Barnier však uviedol, že úpravu zmluvy síce nevylučuje v budúcnosti, ale v súčasnosti nie je na stole. Je tiež presvedčený, že dohoda v decembri je možná, hoci bude zložité ju dosiahnuť.

Rastúce znepokojenie

V Bruseli začínajú rásť obavy, že celá schéma sa začína drobiť nielen pre opozíciu mimo, ale aj v rámci eurozóny. Nemecko sa stále nevzdalo snahy obmedziť právomoci ECB len na systémovo dôležité banky, a nie, aby mala dosah na všetkých 6 tisíc bánk v 17-člennom bloku. Británia sa zasa snaží zabrániť tomu, aby centrálna banka eurozóny mohla prijímať rozhodnutia v rozpore so záujmom krajiny.

Jednotný bankový dohľad je však podmienkou toho, aby sa banky mohli cez trvalý euroval rekapitalizovať priamo, čím by sa prelomil bludný kruh medzi nimi a fiškálnou pozíciou krajín. Priama reakapitalizácia cez permanentný záchranný fond je zasa jednou z podmienok pre spustenie dlhopisového programu ECB.