Ministri zvažujú rýchlejšie naplnenie rezolučného fondu

Rada ECOFIN, Zdroj: Rada EÚ

Podľa decembrovej dohody by rezolučný fond mal za desať rokov dosiahnuť kapacitu 55 miliárd eur. Financovali by ho banky príspevkami vo výške 5,5 miliardy ročne.

Počas prechodného obdobia sa však v prípade, že sa niektorá z bánk ocitne v krízovej situácii, ktorú bude treba riešiť, budú jednotlivé krajiny eurozóny musieť spoľahnúť najmä na zdroje vlastných bánk uložených v národných ekvivalentoch fondu. Prístup k ostatným by prišiel len postupne.

Tento systém znepokojuje Európsku centrálnu banku, že by takáto schéma nemusela stačiť, najmä v začiatkoch. Prezident ECB Mario Draghi minulý týždeň vyzval, aby sa stanovený čas na naplnenie rezolučného fondu skrátil na polovicu.

Ako po stretnutí ministrov financií informoval šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, táto téma bola súčasťou diskusie, pričom do úvahy prichádza viacero možností ako zabezpečiť, aby mal fond dostatok prostriedkov. Finálnu dohodu preto očakáva v marci.

„Jedným z riešení by bolo rýchlejšie naplnenie, alebo že sa rýchlejšie mutualizuje. Časť prostriedkov by predstavovali pôžičky medzi národnými ekvivalentmi a časť by mohla vzísť z vytvorenia vlastného úverového nástroja fondu s prístupom na trhy,“ vysvetlil.

Nemecké obavy

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble však zdôraznil, že ak budú fondy vzájomne využívané skôr, potom aj banky budú fond musieť naplniť rýchlejšie.

„Sme pripravení zrýchliť tempo. Ak je desať rokov priveľa na naplnenie fondu, tak zrýchlime. Avšak nielen na strane mutualizácie, ale aj pri napĺňaní,“ zdôraznil minister. „Musíme to robiť paralelne,“ dodal.

Diskusie naberajú na obrátkach vzhľadom na končiaci sa mandát Európskeho parlamentu. Europoslanci majú pritom k plánu viaceré výhrady, nepáči sa im  napríklad časový harmonogram pre združovanie národných fondov.

Jednotný rezolučný mechanizmus je jedným z troch pilierov bankovej únie. Prvý, jednotný mechanizmus dohľadu bol dohodnutý minulý rok. V prípade tretieho piliera, schémy garancií vkladov, Rada potvrdila politickú dohodu s Európskym parlamentom.

Cieľom je upraviť platnú legislatívu, aby sa zlepšila ochrana sporiteľov s krytými vkladmi do 100 tisíc eur.

(EurActiv/Reuters)