Niet času nazvyš, varuje Euroskupina Grécko

Po prvýkrát sa stretnú už v stredu v Bruseli a majú nájsť spoločne prijateľný spôsob, za akých podmienok sa Grécku uvoľní ďalšia časť medzinárodnej pomoci.

Grécko je stále pod tlakom chýbajúcich zdrojov, v situácii kedy je odstrihnuté od finančných trhov.

„Medzinárodní veritelia“ (EÚ, ECB a MMF) alebo jednoducho „inštitúcie“ je staronový termín pre negatívne vnímaný názov trojka ako sa veriteľom zvyklo hovoriť, keď dojednávali podmienky záchranných programov v Írsku, Portugalsku či Grécku.

Kritici tomuto zoskupeniu predovšetkým vyčítali chýbajúcu demokratickú legitimitu a presadzovanie neliberálnych receptov pod nemeckou taktovkou. Pre novú ľavicovú grécku vládu bola „trojka“ a spôsob jej práce hlavným terčom kritiky.

Miesto stretnutia v Bruseli je tiež zmenou oproti minulosti, kedy trojka spravidla navštevovala dotknutú krajinu.

„Predstava o návšteve trojky, zloženej z technokratov z troch inštitúcií ako jeden za druhým kráčajú na naše ministerstvá a snažia sa zaviesť program, ktorý zlyhal… to je už vec minulosti,“ komentoval zmenu grécky minister financií Janis Varufakis.

Euroskupina tlačí na vládu v Aténach, aby bola so svojím reformným programom čo najpružnejšia a najrýchlejšia. „Už sme o tom hovorili dosť,“ vyhlásil po stretnutí šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. „Máme len štyri mesiace, doriešme to.“

Grécko už predložilo zoznam časti reforiem, ktoré plánuje zaviesť. Dôraz sa kladie na lepší výber daní a boj proti daňovým podvodom. Jedným z opatrení je aj bločková lóteria.

„Poznáme list, ktorý bol zverejnený, aj s konkrétnymi opatreniami. Členské krajiny eurozóny ich musia zhodnotiť, nemajú však dosť informácií, aby vedeli analyzovať tento text,“ zhodnotil situáciu slovenský minister financií Peter Kažimír pred zasadnutím Euroskupiny.

Dodal, že zatiaľ sú to „iba slová na papieri, pričom kľúčové sú čísla a tie vedia ministrom doručiť hlavné inštitúcie (Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond) spolu s Grékmi.

Kažimír dal za pravdu Dijsselbloemovi, ktorý kritizoval, že Atény od posledného stretnutia v tomto formáte spravili veľmi málo.

„Čas naozaj rýchlo beží, o to je situácia zložitejšia. Pre nás všetkých je iritujúci spôsob komunikácie, v ktorom pokračujú predstavitelia gréckej vlády,“ uviedol minister.

Grécky minister Varoufakis svojich kolegov v eurozóne podráždil svojimi mediálnymi výstupmi, podľa ktorých mal hovoriť o možnom referende a predčasných voľbách ak nedôjde k dohode. Varufakis neskôr tvrdil, že odpovedal na čisto hypotetickú otázku.

Euroskupina musí podľa Kažimíra počkať na stanovisko trojky, čo je v súlade so stanovenými pravidlami hry.

„Je správne, že niekto nezávislý a s odbornou kapacitou vyhodnotí čo je pravda a čo je len prianie,“ uzavrel Kažimír.