Portugalsko tiež opúšťa záchranný program

Eurokomisár Siim Kallas (Zdroj: EP)

Stredo-pravá vláda premiéra Pedra Passosa Coelha začiatkom mesiaca oznámila, že po vystúpení zo záchranného programu k 17. máju nebude potrebovať ďalšiu pomoc.

„Vďaka odhodlanému úsiliu portugalskej vlády, ako aj húževnatosti a odvahe portugalských občanov sa podarilo urobiť veľký pokrok pri riešení ekonomických nerovnováh, ktoré krajinu sužovali už mnoho rokov,“ povedal eurokomisár Siim Kallas.

Eurokomisár ocenil rozhodujúce kroky portugalskej na podporu udržateľnosti verejných financií. Stabilizoval sa a posilnil finančný sektor, štrukturálne reformy v mnohých sektoroch ekonomiky podporili konkurencieschopnosť a pomohli odstrániť prekážky, ktoré bránili investíciám a vytváraniu pracovných miest, povedal.

„Je to dôvod na oslavu, avšak nie na poľavenie,“ uviedol Kallas. Portugalsko musí v záujme oživenia ekonomiky a vzhľadom na vysokú nezamestnanosť aj v budúcnosti realizovať zdravú fiškálnu politiku a presadzovať reformy podporujúce rast, dodal.

Portugalská „Cesta k rastu

Vláda premiéra Pedra Passosa Coelha sa rozhodla, že po ukončení záchranného programu nepožiada o pohotovostnú úverovú linku, ktorú by mohla použiť v núdzovom prípade. Coelho v sobotu predstavil strednodobú hospodársku stratégiu s názvom Cesta k rastu.

Zdôraznil, že jeho vláda má pred sebou ešte veľa práce a že reformy a rozpočtová disciplína sú jej „každodennou zodpovednosťou“.

Portugalská vláda uviedla, že ďalšiu pomoc nepotrebuje, pretože investori sú ochotní krajine požičiavať za priaznivú cenu.

V apríli Portugalsko predalo dlhodobé dlhopisy v objemu 750 miliónov eur s úrokom len 3,6 %. Pred troma rokmi by investori žiadali úrok až 17 %.

„Hlavný cieľ záchranného programu – dostať peniaze z trhu za rozumnú cenu – tak bol dosiahnutý,“ povedal Álvaro Almeida z ekonomickej fakulty univerzity v Portu.

Ďaleko k uzdraveniu

Faktom však zostáva, že Portugalsko stále zápasí s problémami. Po troch rokoch recesie začala portugalská ekonomika rásť. Podľa posledných správ však HDP Portugalska v prvom štvrťroku klesol o 0,7 %.

Vláda uviedla, že dôvodom bolo zastavenie výroby vo veľkých vývozných továrňach a zdôraznila, že ekonomika v poslednom roku vykazuje známky zlepšenia. Medzinárodný menový fond odhaduje, že HDP Portugalska v tomto roku vykáže rast o 1,2 %.

Miera nezamestnanosti síce klesla z minuloročného rekordu 17,7 %, stále sa však pohybuje okolo 15 %. Podľa štatistického úradu minulý rok žila pätina populácie, teda asi dva milióny dospelých obyvateľov Portugalska, len zo 400 eur mesačne.

Prezident Aníbal Cavaco Silva upozornil, že 75 % záchranného úveru Portugalsko nesplatí do roku 2035. A do tej doby bude stále pod kontrolou zahraničných veriteľov, ktorí sa budú chcieť uistiť, že dostanú svoje peniaze späť.

(EurActiv/Reuters)