Portugalsko vystupuje zo záchranného programu

Portugalský premiér Pedro Passos Coelho, Zdroj: TASR/AP Photo/Francisco Seco

Rozhodnutie vlády oznámil premiér Pedro Passos Coelho v televíznom vystúpení adresovanom občanom krajiny.

„Vláda sa rozhodla vystúpiť z asistenčného programu a nebude potrebovať žiadnu ďalšiu prechodnú pomoc,“ povedal Coelho.

„Je to správne rozhodnutie,“ dodal premiér s tým, že európski partneri  podporia akékoľvek rozhodnutie portugalskej vlády v tomto smere. Portugalsko je tak druhou krajinou eurozóny po Írsku, ktorá vystúpi z asistenčného programu.

„Európska komisia vzala na vedomie toto rozhodnutie a, ako už predtým vyhlásila, podporí portugalskú vládu a občanov v ich suverénnom rozhodnutí,“ povedal podpredseda Európskej komisie Siim Kallas.

Lisabon formálne oznámil svoje rozhodnutie ministrom financií na stretnutí  5. mája.

Rozhodnutie vystúpiť z programu bez záchrannej siete je veľký úspech pre vládu, ktorá si získala aj dôveru investorov, keď plnila prísne úsporné opatrenia a reformy.

Lisabon bol nútený požiadať o pomoc EÚ a Medzinárodný menový fond (MMF) v roku 2011.

Stredo-pravá vláda premiéra Coelha plnila ciele na zníženie rozpočtového deficitu, čím stratila časť podpory u verejnosti. Napokon sa vláde podarilo túto podporu stabilizovať, keď sa ekonomika začala oživovať v polovici minulého roku.

Najväčšou výzvou pred vládou bolo odmietnutie niektorých úsporných opatrení, ktoré boli podmienkou pre získanie pomoci, portugalským najvyšším súdom.

Portugalská vláda preukázala veľké odhodlanie pri implementácii politík,aby čelila dlhodobým štrukturálnym problémom,“ povedala šéfka MMF Christine Lagardeová. „Bolo to dobrým znamením, keďže Portugalsko teraz vystupuje zo záchranného programu EÚ a MMF,“ dodala.

„Fakt, že Portugalsko nepotrebuje žiadny preventívny program je ďalším prejavom dôvery zo strany európskych partnerov,“ povedal Felipe Silva z Banco Carregosa. „Investori akceptujú riziká Portugalska a to je veľmi pozitívna správa,“ dodal.

Portugalské 10-ročné dlhopisy sa obchodujú s mierou úročenia okolo 3,65 %, čo je blízko k najnižšej úrovni počas ôsmich rokov.

Mnohí ekonómovia sa domnievali, že Lisabon bude nútený požiadať o ďalšiu pomoc podobne ako Grécko. Portugalsko však nasleduje príklad Írska a opúšťa záchranný program bez potreby ďalšej pomoci.