Pred rozhodnutím o francúzskom rozpočte prituhlo

Definitívne stanovisko k francúzskemu rozpočtu, ktorý opäť míňa spoločné európske pravidlá, má padnúť dnes, 24. novembra.

Francúzsky minister financií Michel Sapin bagatelizoval riziko pokuty za prevrávajúce neplnenie rozpočtových pravidiel. „Otázka pokút sa otvára na každom stretnutí. Je to súčasť scenára, ktorí si niektorí pre seba píšu. Nie je to téma a nemá obsah,“ povedal podľa Reuters.  

Viaceré zdroje z prostredia Európskej komisie ale pre agentúru  potvrdili, že opcia pokuty pre Francúzsko je stále v hre.

Parteri v EÚ dali francúzskej socialistickej vláde v roku 2013 ďalšie dva roky na skresanie rozpočtového deficitu pod hladinu 3 % HDP. Francúzsko však minulý mesiac oznámilo, že budúci rok plánuje deficit na úrovni 4,3 % (zníženie z 4,4 % v roku 2014).

Francúzska vláda prišla následne s dodatočnou ponukou znížiť deficit o ďalších 3,6-3,7 miliardy eur. Komisia predbežne tento plán odobrila, aj keď uviedla, že si ho potrebuje preštudovať podrobne.

Jesenná ekonomická prognóza Európskej komisie pritom bola značne pesimistickejšia ako projekcie francúzskej vlády.

Kým Komisia predpovedá v roku 2015 rast len na úrovni 0,7 % pri stúpaní deficitu až na úroveň 4,7 % v roku 2016, francúzske ministerstvo financií vidí rast ekonomiky na úrovni 1 %.  Paríž argumentuje, že európske prepočty nezohľadnili vyššie spomínanú dodatočné šetrenie.

Obavy z takéhoto vývoja má najmä Nemecko.

Nemecký člen Európskej komisie zodpovedný za digitálnu agendu Günther Oettinger v komentári pre francúzsky denník Les Echos uviedol, že Komisia by mala trvať na tom, aby Francúzsko prijalo „konkrétne a kvantifikovateľné opatrenia spojené s presnými termínmi“. Len za takejto podmienky by mala tamojšia vláda dostať viac času na rozpočtovú nápravu.

„Francúzsko sa musí zaviazať k jasným politickým cieľom, ktoré vyriešia ekonomické a rozpočtové problémy trvalým spôsobom,“ napísal Oettinger, ktorý je vysokopostavený člen Merkelovej kresťanských demokratov.

Bez toho, aby zadefinovala jasné podmienky podľa neho „stratí EÚ kredibilitu“. Takéto podmienky by nemala byť vnímané ako „krok proti Francúzsku, ale ako opatrenie pre Francúzsko a v súčinnosti s Francúzskom“.

Podľa Oettingera musí Francúzsko riešiť najmä vysokú cenu práce, vysokú mieru jej zdanenia, vysoké dane pre podniky a straty na exporte.“

Socialistická vláda reagovala na Oettingerov komentár ostro. V tlačovom vyhlásení uviedla, že sa Oettinger zamiešal do nezmyselného útoku proti Francúzsku, hoci Komisia už francúzsky rozpočet akceptovala.

Oettingerove komentáre podľa stanoviska prekračujú jeho kompetencie a dávajú dôvodod na rezignáciu.

Líder francúzskych socialistov Jean-Christophe Cambadélis doplnil, že Oettingerov text „nahráva tým, ktorí chcú, aby Francúzsko vystúpilo z EÚ. Za to by mali prísť sankcie.“