Šéf Euroskupiny: Slovinsko by sa malo pomoci radšej vyhnúť

zdroj sxc.hu

O prípadnej potrebe pomoci Slovinsku sa špekuluje už dlhšie. Podľa odhadov by dosiahla 5 miliárd eur, ktoré by šli najmä na podporu bánk, zväčša vo vlastníctve štátu. Tie sú zaťažené zlými úvermi v objeme 7,9 miliardy eur. Slovinsko sa tak usiluje vyhnúť sa tomu, aby sa stalo šiestym členom eurozóny, ktorý požiadal o medzinárodnú finančnú pomoc.

Krajina pritom ešte v roku 2007 bola najrýchlejšie rastúcim členom eurozóny. Tvrdo ju však zasiahla globálna kríza. Minulý rok zápasila s recesiou pre slabý export, úverovú krízu a znížené domáce výdavky vplyvom rozpočtových škrtov.

Keď predsedu Euroskupiny konfrontovali s otázku, aký program by bol pre Slovinsko najlepší, odpovedal: „Žiadny.“

Zároveň dodal, že meškanie záťažových testov slovinských bánk nenaznačuje výsledok, ale snahu o to, aby boli dôkladnejšie a nie uponáhľané.

„Skutočnosť, že proces trvá o niečo dlhšie, ukazuje, aký je zložitý. Skúmanie bánk je časovo náročný proces. Preto je oveľa dôležitejšie, aby bolo dôkladné a nie narýchlo. Neindikuje to možný výsledok,“ povedal po stretnutí so slovinským ministrom financií Urošom Čuferom v Ľubľane.

Slovinsko po výsledkoch záťažových testov plánuje rekapitalizovať svoje banky na prelome tohto a budúceho roka.

Tento týždeň krajinu navštívia delegácie z Medzinárodného menového fondu a Európskej banky pre obnovu a rozvoj. Dijsselbloem tvrdí, že ide o rutinnú návštevu a krajina nepodlieha osobitnej kontrole medzinárodných inštitúcií.

„Dobrou vecou, ktorá vzišla z eurokrízy je, že teraz na seba vzájomne dohliadame o niečo viac,“ vysvetlil.

„Mojím odkazom pre Slovinsko alebo akúkoľvek inú krajinu je, že všetci sa musíme držať vzájomných sľubov, vyriešiť rozpočtové problémy, pracovať na štrukturálnych reformách a na našom finančnom sektore. To sú tri najväčšie problémy v eurozóne a EÚ ako celku,“ dodal.

Slovinská vláda tvrdí, že finančnú pomoc odvráti cez reformy, ktoré zahŕňajú zvyšovanie daní, rozpočtové škrty a privatizáciu. Predseda Euroskupiny odmietol bližšie komentovať tieto kroky s tým, že Európska komisia svoje hodnotenie zverejní v polovici novembra.

(EurActiv/Reuters)