Šemeta pochválil Slovensko za postoj k transakčnej dani

Komisár Šemeta, v pozadí minister financií Kažimír, Zdroj: TASR, Štefan Puškáš

Európska únia podľa odhadov Európskej komisie každoročne pre daňové úniky a vyhýbanie sa daňovým povinnostiam prichádza o bilión eur. Na podnet členských štátov preto v decembri 2012 predložila akčný plán, ktorý má boj proti takejto strate zefektívniť.

Členské štáty okrem toho v súčasnosti pracujú na sformovaní spoločnej dane z finančnej transakcií. Vzhľadom na to, že s ňou nesúhlasia všetky krajiny, bude implementovaná na základe posilnenej spolupráce. Záujem zapojiť sa potvrdilo aj Slovensko.

Práve tieto dve iniciatívy boli hlavnou témou rokovaní komisára zodpovedného za dane, colnú úniu, audit a boj proti podvodom Algridasa Šemetu so slovenskými predstaviteľmi, počas jeho včerajšej (17. januára 2013) návštevy na Slovensku.

Komisár upozornil, že dobrá a konkurencieschopná daňová politika na národnej úrovni podporená koherentnou politikou na úrovni EÚ je nevyhnutná na prekonanie súčasnej krízy. 

Zdôraznil, že boj proti daňovým únikom a  obchádzaniu daní musí začať najprv doma. Načrtol niekoľko opatrení z už zverejneného akčného plánu a zároveň ohlásil svoj plán predložiť návrh spoločného formulára pre výber DPH, čo podľa neho môže zlepšiť jej platenie.

Minister financií informoval, že rezort chce elektronický výkaz DPH zaviesť tento rok. Ten má podľa šéfa rezortu v kombinácii so systémom vyhodnocovania rizikových platcov DPH znížiť pomerne vysoké straty štátu v rámci výberu tejto dane.

"Mal by doniesť konkrétne výsledky pri výbere dane z pridanej hodnoty, ktorý je kľúčovým problémom našej daňovej sústavy," vysvetlil Peter Kažimír. Minister s komisárom hovoril aj o daňovom ratingu či daňovej lotérii, ktorú rezort pripravuje. Pôjde o podobnú lotériu registračných dokladov, aká funguje napríklad na Taiwane. Zavedená by mala byť do konca tohto roka.

Ako ďalej uviedol minister Európska komisia oceňuje aj jeho plán v oblasti ochranných kolkov na cigarety a alkohol. Ministerstvo pripravuje štátnu tlačiareň takýchto cenín, ktorá má byť umiestnená v kremnickej mincovni. "Pracujeme takisto na veľmi moderných technológiách označovania takýchto kolkov, aby sme mali prehľad od výroby až po predaj každého jedného balíčka cigariet alebo každej fľaše alkoholu," uviedol Kažimír.

Šemeta podčiarkol tiež význam podpory Slovenska v snahe o zavedenie transakčnej dane (FTT). Poukázal na výhody, ktoré krajine prinesú výnosy z FTT. Odporúčal a chválil slovenskú pozíciu v tejto oblasti.

Kažimír však zdôraznil, že bude aktívny pri formovaní podoby dane, tak aby nepoškodzovala finančné trhy jednotlivých krajín a aby nedošlo k presúvaniu kapitálu do tých, ktoré ju nebudú mať. Presadzujeme pritom, aby príprava radšej trvala dlhšie v prospech jej kvality. Ministri financií členských štátov EÚ sa otázkou FTT budú zaoberať počas stretnutia v pondelok (21. januára 2013).

(EurActiv/TASR)

Pozície: