Slovensko rezervuje pre Junckerov balíček 400 miliónov

Zdroj: TASR

Slovensko na projekty financované z tzv. Junckerovho balíčka prispeje prostredníctvom Slovenského investičného holdingu približne 400 miliónmi eur, čo tvorí 0,53 slovenského HDP.

„Chcem podotknúť, že je to rezervovaná kapacita na projekty, ktoré sa budú realizovať na našom území, ale budú mať nejaký cezhraničný efekt, ktorý súvisí s rozvojom našej ekonomiky,“ povedal na dnešnej spoločnej tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír s tým, že rovnaká kapacita bude rezervovaná aj v rámci EFSI.

Slovensko zaslalo do európskeho zásobníka projektov, ktorým budú poskytnuté garancie alebo pôžičky z Junckerovho balíčka približne 120 projektov v hodnote niekoľko miliárd eur.

Medzi najcitovanejšie patrí plynovodný projekt Eastring, ktorý by mal prepojiť infraštruktúru Bulharska, Rumunska, Maďarska s kompresorovou stanicou vo Veľkých Kapušanoch. V zásobníku sa nachádza aj projekt vládneho mestečka, ktorý by podľa premiéra Roberta Fica „maximálne zefektívnil výdavky, ktoré dnes vynakladáme na štátnu administratívu a na fungovanie jednotlivých ministerstiev.“

Fond bude slúžiť na znižovanie investičného rizika pre súkromné spoločnosti. Poskytovať bude záruky, priame investície a úvery. Nebude však “rozdávať” žiadne granty.

„Projekty nemajú konkurovať štandardnému trhovému prostrediu, ale skôr majú dopĺňať oblasti, kde by boli tieto projekty ťažko financovateľné. Musí ísť súčasne o projekty, ktoré budú ekonomicky živé a návratné, pretože nie je našou úlohou peniaze utrácať,“ zdôraznil premiér Fico.

Koľko sa Slovensku napokon podarí z fondu získať je však otázne. „To, do akej miery bude krajina profitovať z EFSI, závisí od súkromných firiem,“ podotkol na dnešnej tlačovej konferencii podpredseda Komisie zodpovedný za prácu, hospodársky rast a zamestnanosť Jyrki Katainen, ktorý zároveň dodal, že Slovensko patrí ku krajinám, ktoré môžu najviac využiť výhody nového rizikového fondu a to najmä vďaka priaznivým ekonomickým ukazovateľom.

„Verejné financie sú vo výbornej kondícii, a to je predpokladom dôvery v štát, ktorá je potrebná na prilákanie súkromných investícií,“ dodal Katainen.

Prvou krajinou, ktorá sa oznámila, že prispeje na investičný plán sumou 8 miliárd eur bolo Nemecko. Rovnakú sumu investujú Francúzi, Taliani a Poliaci. Vo februári sa s 1,5 miliardami pridalo aj Španielsko a Luxembursko s 80 miliónmi.

Nový legislatívny návrh, ktorým sa vytvorí samotný EFSI fond odsúhlasia európski ministri financií už na najbližšom zasadnutí ECOFINu 19. júna. Očakáva sa, že parlament bude o návrhu hlasovať na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu 24.júna. Fond by mal byť plne funkčný už v septembri.