Slovensko tretí program Grécku neobhajuje, ale rešpektuje

Zdroj: Rada EÚ

Medzinárodní veritelia v piatok súhlasili s tým, že počas troch rokov požičajú Grécku do 86 miliárd eur.

Nové pôžičky do výšky 86 miliárd eur budú dostupné pre Grécko počas najbližších troch rokov. 

„Dohoda ukončí neistotu, ktorá visela nad krajinou a eurozónou už príliš dlho,“ uviedol podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis. Dodal, že dohoda "vytvorí nové pracovné miesta a obnoví ekonomický rast".

Tretí balík a jeho podmienky, ktoré na seba grécka vláda s pomocou hlasou opozičných strán zobrala, musí ešte prejsť hlasovaním v niektorých národných parlamentoch členov eurozóny.

Slovensko neobhajuje

Na Slovensku o tom parlament hlasovať nebude. Minister financií Peter Kažimír hovorí, že Slovensko síce tretí balík neobhajuje, ale rešpektuje konsenzus, ktorý vznikol na júlovom eurosummite. Nakoľko je memorandum o porozumení (podmienky tretej pomoci) v súlade s jeho závermi, Slovensko môže uvoľnenie programu podporiť.

„Stále si myslíme, že kľúčové nie je schvaľovať zákony v (gréckom) parlamente ale reformy implementovať a dosiahnuť ich efekt. Tu máme isté obavy aj vzhľadom na politickú situáciu v Grécku. Politické vlastníctvo nemusí byť dostatočné. Musíme im dať čas, musíme sledovať vývoj,“ povedal slovenský minister pred piatkovým zasadnutím euroskupiny.

Pripomenul, že situáciu komplikujú aj správy, ktoré „lietajú vo vzduchu“ o možných predčasných voľbách v Grécku. „Vieme, že druhý program (pomoci Grécku) vykoľajila práve predvolebná kampaň v Grécku“.

Slovenské opozičná strana KDH pre víkendom vyzvala ministra Kažimíra, aby jasne informoval ľudí na Slovensku, koľko peňazí na tretí úver pre Grécko pôjde z ich záruk a ako sa tieto peniaze použijú.

Minister hovorí, že nakoľko ide úver z ESM (trvalý euroval), kam už Slovensko svoje podiely v minulosti zaplatilo, žiadne dodatočné záruky Slovensko neposkytuje. „Euroval funguje ako fond“, dodáva.  

MMF ako kontrola

Pokiaľ ide o otáznu účasť Medzinárodného menového fondu na treťom programe, pre Slovensko je kľúčová jeho „technická prítomnosť“ vo funkcii dohľadu, vysvetľuje minister.

„Aj preto, aby vykonával dozor nad európskymi inštitúciami, ktoré niekedy majú sklon vidieť veci ružovejšie.“

Slovensko však naďalej odmieta nominálny haircut gréckeho dlhu. Medzinárodný menový fond jeho objem opakovane označil za neudržateľný.