Španielsko už hovorí o 300-miliardovej pomoci

Problémová španielska banka BANKIA, Zdroj: TASR/AP Photo/Paul White

Minister hospodárstva Luis de Guindos túto otázku nastolil počas stretnutia s nemeckým ministrom financií Wolfgangom Schäublom, keď španielske náklady na financovanie dosiahli 7,6 %.

V prípade potreby by išlo o 300 miliárd eur navyše k 100-miliardovej pomoci bankám. Eurozóna by tak siahla na dno svojich možností. Schäuble španielskeho ministra informoval o tom, že plnom záchrannom programe nechce diskutovať skôr ako sa spustí trvalý euroval.

„De Guindos hovoril o 300-miliardovom plnom programe, no Nemecku sa táto myšlienka nateraz nepozdáva,“ povedal predstaviteľ eurozóny pre agentúru Reuters.

„K ničom nedôjde kým sa nespustí trvalý euroval. Keď sa tak stane, uvidí sa, aké budú v tom čase španielske náklady na financovanie a možno sa k tejto otázke vrátime,“ dodal.

Španielsko však oficiálne tvrdí, že nebude nasledovať Portugalsko, Írsko a Španielsko a nepožiada o plnú záchranu. Madrid zároveň poprel aj 300-miliardový plán. „Touto možnosťou sa nezaoberáme, ani o nej nediskutujeme,“ tvrdí vláda.

Keď sa ministri v utorok zišli v Berlíne, náklady na financovanie Španielska stúpli na 7,64 %, čo je neudržateľná úroveň. Vo štvrtok však prezident ECB Mario Draghi uviedol, že centrálna banka zasiahne a výnos následne klesol na 6, 88 %.

Iný zdroj agentúry Reuters tvrdí, že Španielsko dokáže situáciu zvládnuť aj bez záchrany štátu, avšak robí závažné chyby v komunikácii, ktoré znepokojujú investorov.

Záchranné fondy pod tlakom

Draghiho krok v snahe o upokojenie trhov je zjavným prejavom pokusov zabrániť plnej záchrane Španielska.

V dočasnom eurovale ostalo 259,5 miliardy eur, pričom okolo 100 miliárd pôjde na rekapitalizáciu španielskych bánk.

ESM by podľa odhadov mal byť činný najskôr od polovice septembra. Celková kapacita je stanovená na 500 miliárd eur, hoci podľa pôvodného plánu by sa mala naplniť v priebehu rokov.

Eurozóna teda na pomoc Španielsku nakoniec nemusí mať dosť peňazí a to zvyšuje tlak na to, aby dočasnému eurovalu udelili bankovú licenciu.

To síce žiada napríklad Francúzsko, no odmieta to ECB, Nemecko, Fínsko či Holandsko. Takáto licencia by však ESM dala takmer neobmedzenú možnosť intervenovať, keďže by sa financoval sám cez likvidné operácie centrálnej banky.

Člen Rady guvernérov ECB Ewald Nowotny tento týždeň tiež pripustil, že existujú argumenty, aby trvalý euroval bankovú licenciu dostal.

(EurActiv/Reuters)