Španielsko znepokojuje svet

Mariano Rajoy, zdroj: TASR/AP

Španielska banková kríza, grécke voľby a neustály tlak na rizikové ekonomiky v eurozóne. To budú hlavné témy rokovaní skupiny siedmich najvyspelejších štátov sveta. Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk USA, Kanady, Japonska, Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska a Talianska sa spoja cez konferenčný hovor. Podľa kanadského ministra Jima Flahertyho budú tlačiť na Európanov, aby konali.

Biely dom poukazuje na to, že trhy sú skeptické voči účinnosti doteraz prijatých opatrení a ich schopnosti zabezpečiť obnovu a odstrániť riziko, že sa kríza v eurozóne prehĺbi. Rovnako žiada, aby boli prijaté ďalšie koky.

Skupina zvolala konferenčný hovor po tom, čo Nemecko uviedlo, že je na Španielsku, aby sa rozhodlo, či požiada o pomoc. Berlín tak odmietol správy médií, že tlačí na Madrid, aby sa zapojil do záchranného programu.

Krajiny sa obávajú najmä dôsledkov hromadných výberov zo španielskych bánk nielen pre eurozónu, ale aj zvyšok sveta. Španielsky premiér Mariano Rajoy sa chce vyhnúť prísnemu programu EÚ/MMF a je skôr naklonený priamej pomoci bankám s morálnou podporou Európskej komisie. Nemecko však zachraňovať bankový sektor inej krajiny odmieta.

Podľa nemenovaného zdroja je zvažovanou možnosťou tvorba podporného mechanizmu pre všetky banky, nielen španielske. Podľa súčasných pravidiel môže Madrid dostať externú pomoc cez EFSF s tým, že sa bude musieť podriadiť dôslednému monitorovaniu a plneniu podmienok, čo je pre Rajoya privysoká politická cena.

ESM, ktorý vstúpi do platnosti od júla, by mohol banky podporiť, ale nie priamo a o pomoc musí aj v tomto prípade požiadať štát. Nemenovaný zdroj pre Reuters dodal, že Komisia záchranný plán pre banky predstaví na summite Európskej rady koncom júna.

Komisár pre menové záležitosti Olli Rehn vysvetlil, že Brusel síce uvažuje o možnosti, že by ESM mohol priamo rekapitalizovať banky., čím by sa prerušilo spojenie medzi slabými ekonomikami a potápajúcimi sa bankami, avšak podľa zmluvy, ktorú v súčasnosti krajiny ratifikujú, to nie je možné.

„Teraz ESM takú možnosť nemá, ale vidíme, že je dôležité zvážiť alternatívu vo forme priamej bankovej rekapitalizácie vzhľadom na to, že nastupuje aj diskusia o vytvorení bankovej únie,“ uviedol Rehn.

Nemecko zmenu zmluvy o vytvorení ESM odmieta, priamu rekapitalizáciu bánk neschvaľuje a má právo veta. Berlín trvá na tom, že len program formálne schválený národnými parlamentmi umožní dôsledne sledovať na čo sa pomoc použije.

(EurActiv/Reuters)