Taliani a Francúzi sa priblížili naplneniu rozpočtových pravidiel

Taliansky premiér Renzi a minister Padoan (zdroj: Palazzo Chigi/Flickr)

Francúzsky a taliansky minister financií nezávisle na sebe predstavili rozpočtové opatrenia vo výške 3,6, respektíve 4,5 miliardy eur. Ich cieľom je zastaviť kritiku Európskej komisie za neplnenie Paktu stability. Na ďalšie šetreniu údajne nie je priestor.

„Talianska ekonomika prechádza jednou z najdlhších recesií v histórii,“ hovorí taliansky minister financií Pier Carlo Padoan. V liste, ktorý včera adresoval do Bruselu popisuje „mimoriadne okolnosti“, do ktorých sa tamojšia ekonomika dostala.

Šéf rezortu financií navrhuje zníženie štrukturálneho dlhu o 0,3 %, kým únia žiadala pokles budúcoročného deficitu o 0,7 % HDP. To by bolo podľa Padoana „príliš riskantné a možno aj sebazničujúce“.

Chýbajúce financie získajú najmä zrušením niektorých daňových úľav.

Napriek iba miernym úpravám rozpočtu pochválil Rím podpredseda EK Jyrki Katainen.

Francúzi viac vyberú

Na talianske návrhy nadviazal listom Komisii aj francúzsky minister financií Michel Sapin. Druhá najväčšia ekonomika eurozóny plánuje budúci rok hospodáriť so schodkom verejných financií 4,3 %.

Na častú kritiku predstaviteľov EÚ a Berlína reagovali včera Francúzi zámerom načerpať dodatočných 3,6 – 3,7 miliardy eur na príjmovej strane rozpočtu.

Prostriedky získali vďaka vyššiemu výberu daní, efektívnejšiemu odhaľovaniu podvodov a ukončeniu podnikových úľav na daniach. Taktiež do spoločného rozpočtu únie odvedú menej, ako očakávali.

Jean-Louis Mourier z brokerskej spoločnosti Aurel BGC vraví, že krajina „spraví tak málo, ako sa len dá“.

„Možno namiesto 4,3 % budeme mať 4,1%, ale určite nedosiahneme 3 percentá,“ upozorňuje analytik.

Michel Sapin však na rozdiel od svojho talianskeho kolegu predpovedá hospodársky rast v tomto aj v budúcom roku.

Najväčší francúzsky denník Le Monde dnes informoval, že sa krajina vďaka miernym úpravám vyhne sankciám za nadmerný rozpočet. Francúzsko údajne splnilo minimálnu požiadavku na úpravu štrukturálneho deficitu a podľa zdrojov periodika to bude stačiť.

Európska komisia by o tom, či rozpočty krajín na rok 2015 schváli, mala rozhodnúť najneskôr zajtra.

EurActiv.sk/Reuters